|  MN  |  Zostaw komentarz

Fonoteka – posłuchaj historii gnieźnieńskiej Biblioteki

zdjęcia nadesłane

Kilka dekad historii Biblioteki zamkniętych w dwunastu wspomnieniach – 22 listopada gnieźnieńska Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna uroczyście otworzyła „Fonotekę”, czyli dźwiękowe archiwum wspomnień emerytowanych i długoletnich bibliotekarzy. W ciągu ostatnich miesięcy zarejestrowano kilkanaście nagrań dotyczących funkcjonowania gnieźnieńskiej książnicy.

Można ich odsłuchać na internetowej stronie biblioteki:

Pretekstem do zebrania wspomnień bibliotekarzy jest nadchodzący jubileusz, czyli przypadające w 2025 roku 80-lecie powstania Biblioteki. Stąd pomysł, by pochwycić echa przeszłości – to one pobrzmiewają w
opowieściach emerytowanych i długoletnich pracowników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Swoimi wspomnieniami z pracy w Bibliotece podzielili się: Bożena Błaszak, Dorota Błażejewska, Anna Dams, Danuta Filipiak, Anna Grygiel, Czesława Janowicz, Ewa Jaworska, Jan Maćkowiak, Ludomira Nawrocka, Danuta Piątek, Bogumiła Swat, Alicja Twardowska.

Zebrane relacje świadków tworzą historyczny fresk jednej z najstarszych gnieźnieńskich instytucji kultury. To rodzaj monografii oparty nie na oficjalnych dokumentach, a polifonii osobistych głosów i perspektyw.
Osoby zatrudnione w gnieźnieńskiej książnicy były i są świadkami pewnego wycinka lokalnej historii. Przemiany, którym podlegała biblioteka odbijają zmiany w mieście, regionie i państwie. Zapis tamtych czasów z perspektywy osobistej pracowników i pozwala spojrzeć na tę historię z zupełnie innej strony. Inną pamięć zachowują bowiem oficjalne dokumenty i kroniki, a inną – ludzka pamięć.

Po otwarciu Fonoteki, prelekcję wygłosił Dominik Czapigo, dokumentalista, który w latach 2006–2023 pracował w Fundacji Ośrodka KARTA (od początku w Programie „Historia Mówiona”, od 2014 roku jako
członek redakcji kwartalnika „Karta”), współpracownik Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Koordynator i uczestnik wielu projektów dokumentacyjnych historii mówionej realizowanych w Polsce, jak i poza jej granicami.

Projekt „Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra. Edycja 2024”.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.