Przejdź do treści głównej

Tag: urząd marszałkowski województwa wielkopolskiego

Ponad 900 tys. zł dofinansowania na pomysły sołectw z powiatu gnieźnieńskiego. Podpisano umowy na realizację projektów

Jedenaście projektów sołectw z kilku gmin powiatu gnieźnieńskiego otrzymało dofinansowanie w ramach XVI edycji konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”, realizowanego w programie Wielkopolska Odnowa Wsi. Łączna wartość wsparcia przyznanego z budżetu Województwa Wielkopolskiego przekracza 900 tysięcy złotych.

Czytaj dalej

Ulica Kłeckoska doczeka się remontu i kanalizacji. Miasto otrzyma wsparcie z samorządu województwa

Budowa kanalizacji to priorytet w przypadku tej inwestycji, ale przy tym także przebudowa samej jezdni. Miasto Gniezno otrzyma wsparcie do inwestycji na ul. Kłeckoskiej, która podlega Urzędowi Marszałkowskiemu. W ramach zadania zrealizowany zostanie pierwszy odcinek zaplanowanych prac.

Czytaj dalej

Sukcesy lednickiego Muzeum – nagrody za promocję, konserwację i działalność naukową

Aż pięć projektów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zostało wyróżnionych w prestiżowym konkursie Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2025”, który od lat nagradza najciekawsze i najważniejsze przedsięwzięcia muzealne w regionie.

Czytaj dalej

Wyłoniono nowego dyrektora Teatru. Wybrany został spośród kilku kandydatów

Po długich staraniach o wyłonienie osoby, która pokieruje Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie od nowego sezonu artystycznego, wybrano kandydata, który zostanie przedstawiony Zarządowi Województwa Wielkopolskiego. Został nim Krzysztof Kędziora, obecnie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie. Otrzymał on najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów. 

Czytaj dalej

memy 016

Memy w Muzeum – odpowiedź Marszałka, przebłagalna msza i wniosek o odwołanie przewodniczącego komisji

Za chwilę minie miesiąc od „ujawnienia” sprawy memów, które pojawiły się na wystawie w Muzeum Początków Państwa Polskiego, a sprawa wciąż nie cichnie, tylko dalej jest podnoszona przez działaczy PiS. Tym razem w sprawie, w której chyba nie może być nowych wątków, pojawił się nowy – i to wniosek o odwołanie przewodniczącego komisji kultury Rady Miasta, który jest jednocześnie pracownikiem muzeum. Mimo, że za jej treść odpowiedzialność wziął na siebie dyrektor.

Czytaj dalej

Koła gospodyń wiejskich z powiatu spotkały się, by podsumować swoją aktywność

Obecnie na terenie powiatu gnieźnieńskiego działają 83 koła gospodyń wiejskich, a ich liczba wzrosła w ciągu ostatniego roku o kilkanaście kolejnych, co pokazuje na coraz większą integrację małych środowisk. Co ciekawe, do kół należą do nie tylko panie, ale to jednak one są najbardziej aktywne w swojej działalności, promując także region. W tym tygodniu w Witkowie odbyło się kolejne Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW powiatu gnieźnieńskiego.

Czytaj dalej

Badają kolejowe potrzeby przewozowe w Wielkopolsce. Każdy może zgłosić propozycje

Ruszyły przygotowania do kolejnego rozkładu jazdy na kolei, który będzie obowiązywał od grudnia 2026 roku. W związku z tym osoby, które są zainteresowane tematem, mogą wziąć udział w zbieraniu opinii i wypełnić przygotowany w tym celu formularz. Czas na to jest do końca stycznia br.

Czytaj dalej

Chcą powrotu kolei, nie chcą wykluczenia. Potrzeba jednak analizy dla linii 281

Przedstawiciele kilku samorządów wojewódzkich oraz lokalnych spotkali się w Janowcu Wielkopolskim, by rozmawiać o przyszłości linii kolejowej prowadzącej z Gniezna do Nakła i Chojnic. Część z nich, zwłaszcza tych mniejszych mówi, że czują potrzebę swoich społeczności, by odzyskać połączenia pasażerskie na tym szlaku. Więksi „gracze” przyznają, że to oznacza duże koszty, ale najpierw potrzeba zbadać faktyczne zapotrzebowanie. 

Czytaj dalej

„Dziekanka” z otwartą drugą częścią parku

Po wielu miesiącach oczekiwań na ukończenie prac oraz lat wypatrywania możliwości korzystania ze szpitalnych terenów zielonych, obecnie już 15 hektarów kompleksu otaczającego „Dziekankę” jest dostępnych dla mieszkańców oraz pacjentów. W piątek odbyło się symboliczne otwarcie.

Czytaj dalej

Mieleszyn, stacja rozbudowana w czasie budowy bisowej magistrali. Zdjęcie 2021 rok.

Fragment linii 281 do remontu. Z Gniezna do Nakła jednak wciąż nie pojedziemy

Linia kolejowa z Gniezna do Nakła pozostaje bez ruchu pasażerskiego od ćwierćwiecza. Wkrótce jednak, po wielu latach od ostatniego kursu, pociągi będą przejeżdżać przez Kcynię. Najpierw jednak linia zostanie zrewitalizowana, aby przywrócić kursy z Poznania przez Wągrowiec do Bydgoszczy. Pozostały odcinek nadal jest poza planami, a starania w tym kierunku podejmuje przede wszystkim Janowiec Wielkopolski.

Czytaj dalej

Będą zbierać „Deszczówkę”. Cztery samorządy z dofinansowaniem

Prawie 400 tys. złotych trafi na projekty w Gnieźnie, Jankowie Dolnym i Niechanowie – wszystko po to, by gospodarować wodami odpadowymi do potrzeb własnych, a nie marnować ich poprzez odprowadzanie do kanalizacji. Środki otrzyma Powiat Gnieźnieński, Gmina Gniezno i Gmina Niechanowo.

Czytaj dalej