Przyszłoroczny budżet jest mocno okrojony inwestycyjnie. Zasadniczo realizacja zadań w zakresie dróg ograniczona będzie w większości do tych, które już rozpoczęto. W 2023 roku na wydatki inwestycyjne Miasto Gniezno planuje przeznaczyć 11,6 mln złotych. W ramach tych środków zawarte zostały tylko dwa duże projekty, których realizacja trwa lub już jest na etapie wybranego wykonawcy – to rozbudowa ul. Rycerskiej z zaplanowanymi środkami w wysokości 4 mln złotych oraz rozbudowa ul. Kokoszki z kosztami na poziomie 6 mln 327 tys. złotych – ta ostatnia inwestycja rozpoczęła się w 2022 roku.
Ponadto w projekcie budżetu zaplanowano 760 tys. złotych na budowę chodnika na ul. Kawiary – chodzi o odcinek od ul. Osiniec w kierunku ul. Cechowej. W pozostałym zakresie znajduje się dokumentacja budowy ul. bpa Michała Kozala. Ponadto zabezpieczono kwotę 43 tys. złotych na doświetlenie przejść dla pieszych.
Dodatkowo w 2023 roku wydana zostanie ostatnia transza w kwocie 1 mln 121 tys. złotych na budowę drogi, łączącej ul. Witkowską z Wrzesińską – jej otwarcie planowane jest wiosną.
Z mniejszych inwestycji, które nie są zawarte w budżecie, a do których Miasto się przymierza, jest m.in. przebudowa chodnika na ul. Łubieńskiego pomiędzy ul. Mieszka I a Chrobrego, po stronie MOK-u. Ponadto przewiduje się wsparcie inwestycji powiatowych.
Powiat Gnieźnieński, jako zarządca dróg, planuje na terenie miasta zrealizować odkładaną od dwóch lat przebudowę chodników na ul. Słowackiego (przy blokach) – na to zadanie przeznaczono 265 tys. złotych. Większym kosztem jest przebudowa skweru przy ul. 3 Maja oraz utworzenie miejsc postojowych (kolejno: 349 tys. złotych i 400 tys. złotych). Ponadto 100 tys. złotych zabezpieczono na przebudowę ul. Żwirki i Wigury, gdzie wymagana jest dokumentacja, ale sama realizacja zadania ciągle jest odkładana.
Dodatkowe inwestycje w zakresie dróg mogą się pojawić na długości całego roku, w zależności od posiadanych wolnych środków czy otrzymanych dofinansowań, o które ubiegają oba samorządy.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
A co z ul Warszawską ,Dąbrówki? Czy na wjeździe na rycerską potrzebne jest rondo, a czy nie lepsze było by na skrzyżowaniu Fabrycznej z Roosevelta i Podkomorskiej?