Gnieźnieńska książnica cały czas świętuje swój jubileusz – choć wiek sędziwy, duchem jest bardzo młoda i trzyma formę. Z tej okazji w MOK-u odbyła się gala, w trakcie której wręczono wyróżnienia dla wieloletnich pracowników, ale też oficjalnie dokonano podsumowania ośmiu dekad działalności.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przez ostatnie 80 lat to niezliczone ilości wypożyczeń najpewniej już setek tysięcy publikacji, kilometry pokonane między regałami i już nie godziny czy dni, ani tygodnie, ale miesiące lub nawet lata spotkań autorskich, warsztatów i innych inicjatyw promujących czytelnictwo.
– Biblioteka to przecież ludzie, o czym świadczą państwo tu obecni, jak i historia. Jeszcze Rosjanie nie wyszli z Gniezna, była zima, nic właściwie nie działało, a już grupa pasjonatów pod przewodnictwem Juliana Śmieleckiego, organizowała bibliotekę. Gromadzili się ludzie i to ludzie ją stworzyli. Tę instytucję przez te wszystkie lata tworzyli ludzie – są to pokolenia bibliotekarzy, czytelników, pracowników, władz samorządowych, animatorów kultury. To jest ogromna historia, o której my w tym roku jubileuszowym chcemy opowiadać – mówił Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna do zgromadzonych w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.
Następnie Monika Wierżyńska odczytała swojego rodzaju „Odę do Biblioteki”, stanowiącej swojego rodzaju filozoficzny felieton nie tyle, co podsumowujący działalność książnicy, ale pokazujący jej znaczenie we współczesności, jako miejsc krzewienia kultury w dobie ograniczeń, które społeczeństwo samo sobie narzuca.
W dalszej części prezydent Michał Powałowski na ręce dyrektora biblioteki przekazał kupon na 10 tys. złotych z przeznaczeniem na działalność statutową jednostki. Po tym dokonano wyróżnienia długoletnich pracowników biblioteki. Medal Królewski otrzymała Ewa Jaworska, a Medal Gnieźnieński powędrował do Doroty Błażejewskiej, Krystyny Dąbrowskiej, Alicji Twardowskiej i Tomasza Ławniczaka.
– Chcę dedykować ten medal wszystkim fajnym ludziom, których spotkałam na swojej drodze – mówiła Ewa Jaworska po otrzymaniu wyróżnienia. – My pracujemy głównie dla czytelników i ich sympatia jest dla nas najważniejsza. Wielokrotnie otrzymujemy dowody tej sympatii – dodała Dorota Błażejewska, dziękując za medal. – Uświadomiłem sobie, że z 80 lat, które ma nasza Biblioteka, 41 już w niej przepracowałem i chcę tylko powiedzieć, że zawsze oprócz książek i gazet, gdyż pracowałem też w czytelni, zawsze największą przyjemnością a jednocześnie wyzwaniem była dla mnie praca z drugim człowiekiem i z tego się najbardziej cieszę – powiedział Tomasz Ławniczak.
Wydarzenie podsumował krótki koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.