Po raz kolejny ogłoszono nabór dla osób, które planują usunąć elementy zawierające azbest i chcą uzyskać dofinansowanie. Osoby zainteresowane remontem dachu, które chcą usunąć stare pokrycia wykonane z tego materiału, mogą się zgłaszać do swoich urzędów gmin. Zapewnione jest 100% środków na demontaż i utylizację azbestu.
Podobnie jak w latach poprzednich, tak i teraz wnioskodawcami mogą być osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców (lokalni mieszkańcy) posiadające lub mające w zarządzie nieruchomość na terenie powiatu gnieźnieńskiego, na której znajdują się wyroby zawierające azbest, z wyłączeniem beneficjentów działania A1.4.1 w ramach krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Wnioskodawca zobowiązany jest w zależności od charakteru wykonywanych prac zgłosić lub uzyskać na nie stosowne pozwolenie (jeśli jest to wymagane przepisami prawa budowlanego) oraz posiadać protokół odbioru robót, o którym mowa w § 15 ust. 3 i oświadczenie o prawidłowości wykonania prac oraz o oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego wystawione przez Wykonawcę zadania.
Wnioski na finansowanie likwidacji wyrobów zawierających azbest należy składać we właściwych terytorialnie urzędach gminy w terminach:
Do wniosku należy dołączyć: klauzulę informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych, tytuł prawny do nieruchomości, zgodę właściciela/współwłaścicieli (w zależności od indywidualnej sytuacji prawnej nieruchomości), pełnomocnictwo w sytuacji działania przez pełnomocnika wraz z opłatą, jeżeli jest wymagana oraz oświadczenie o pomocy de minimis w rolnictwie w przypadku prowadzenia działalności związanej z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi wraz z formularzem informacji przedstawianych przez wnioskodawcę w odniesieniu do pomocy de minimis w rolnictwie.
W przypadku, gdy wnioskodawca zrezygnuje z realizacji zadania, wówczas jest on zobowiązany do złożenia pisemnej informacji w tej sprawie do właściwego urzędu gminy.
Zadanie realizowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przy udziale środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu Miasta Gniezna oraz z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.