W tym tygodniu odbyła się sesja Rady Miasta Gniezna, podczas której radni podjęli uchwałę ws. nadania nazwy skwerowi, położonemu przy ul. Miodowej na os. Piekary.
Mowa o skwerze ze stawkiem, znajdującym się pomiędzy ul. Promienistą a Pogodną, który został w ostatnich dwóch latach zrewitalizowany, a samo oczko wysprzątane i uregulowane. Wniosek w sprawie nadania nazwy złożył Polski Klub Ekologiczny, który zaproponował nazwę „Przyjaciół Ekologii” i taka została przedłożona w uchwale.
W trakcie sesji radny Arkadiusz Masłowski stwierdził, że wbrew tej nazwie, niektóre działania miasta nie mają wiele wspólnego z ekologią. Radny Paweł Kamiński stwierdził, że zaproponowana nazwa jest „infantylna”: – Wolałbym, gdyby nosił on nazwę Polskiego Klubu Ekologicznego. Ta brzmi trochę dziecinnie – stwierdził, dodając iż ta nazwa będzie funkcjonować w przestrzeni publicznej, a jest wiele osób czy instytucji związanych z ekologią czy przyrodą, które można upamiętnić.
– Powiem szczerze, że też próbowaliśmy inaczej ugryźć tę nazwę. Gdyby to nazwać „Skwer Ekologów” to by się odnosiło – słownikowo patrząc – do naukowców, zajmujących się ekologią. W naszym przypadku chodziło o ukłon w stronę gnieźnieńskich ekologów – stwierdził przewodniczący Michał Glejzer, który zasiada także w zespole ds. nazewnictwa, dodając iż upamiętniając Polski Klub Ekologiczny, odnosiłoby się to do całego kraju, a nie miałoby lokalnego wymiaru. W dalszej dyskusji głos zabrali jeszcze kolejni radni, którzy wyrazili swoje opinie na temat zaproponowanej nazwy. Nie brakowało przy tym uznania dla działalności PKE.
Ostatecznie nowa nazwa została przyjęta jednogłośnie. W lutym br. Polski Klub Ekologiczny Okręg Wielkopolski Koło w Gnieźnie będzie świętował swoje 25-lecie i z tej okazji zasadzone zostaną drzewa na Skwerze Przyjaciół Ekologii. Dodatkowo planuje się tam zamontować tablice edukacyjne nt. ekologii. Ponadto położona obok Szkoła Podstawowa nr 3 ma objąć skwer swoją opieką, a dla uczniów ma być to miejsce służące dodatkowym zajęciom związanym z biologią i przyrodą.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.