|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

Park w szpitalu „Dziekanka” otrzyma imię zasłużonego lekarza i badacza

Zrewitalizowany w ostatnich dwóch latach park, znajdujący się na terenie Szpitala „Dziekanka”, otrzyma imię lekarza, który przez lata był związany z tą placówką i prowadził szeroką działalność w kilku dyscyplinach, także sztuki.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Gniezna, przyjęta ma zostać uchwała, podczas której radni zdecydują o przyjęciu nazwy dla parku położonego w zachodniej części Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”. Zrewitalizowany w ostatnim czasie teren zieleńca ma otrzymać imię Park im. Kazimierza Filipa Wizego. Jego postać upamiętnia także tablica historyczna, która znajduje się przy jednej z odnowionych alejek.

Kazimierz Filip Wize (1873– 1953), który był polskim multidyscyplinarnym badaczem, mikrobiologiem, lepidepterologiem, psychiatrą i filozofem, propagującym wartości opieki nad osobami chorymi psychicznie. Po obronie pracy doktorskiej z medycyny w Monachium w 1899 roku, Kazimierz Filip Wize zdobył specjalizację z mikrobiologii w Instytucie Pasteura w Paryżu. W 1907 roku obronił drugi doktorat z filozofii w Lipsku. Kazimierz Filip Wize był niezwykle aktywny na arenie międzynarodowej, szczególnie w obszarze estetyki oraz filozofii medycyny. W jego przekonaniu pomostem pomiędzy abstrakcyjną filozofią akademicką, etyką stosowaną i filozofią medycyny, pojmowaną jako nauka i sztuka, była filozofia działania. Do praktykowania medycyny powrócił w latach trzydziestych XX wieku zdobywając specjalizację z psychiatrii. W lutym 1931 rozpoczął pracę w Krajowym Zakładzie Psychiatrycznym w Dziekance. Działał naukowo, publikując prace z dziedziny psychiatrii i współredagując wydawane w Dziekance „Nowiny Psychiatryczne”. Na początku 1940 roku stracił pracę w szpitalu – przez resztę okupacji był zatrudniony w wójtostwie w Gnieźnie. Po wojnie wrócił na stanowisko lekarza w Dziekance. Od 1951 roku do śmierci był zatrudniony w filii szpitala w Modliszewie – dla pacjentów uzależnionych od alkoholu. Zdaniem Kazimierza Filipa Wizego muzyka, malarstwo i taniec były istotnym czynnikiem procesu zdrowienia, które umożliwiały osiągnięcie wolności oraz pogody ducha – zawarto w uzasadnieniu do uchwały. Ostateczna decyzja w sprawie nadania nazwy zapadnie na sesji 1 marca br.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
18/02/2023 11:19

Kazimierz Filip WIZZE był naprawdę wielkim naukowcem i wspaniałym lekarzem. Zasługuje na upamiętnienie, chociażby jako patron NOWEGO PARKU miasta Gniezna. Wierzę, że w kolejnych latach i pozostała część parku przy szpitalu zostanie ucywilizowana i połączona z parkiem PIASTOWSKIM nad jeziorem WENECJA. Marzę też o połączeniu obu parków gustownym pomostem nad ulicą Kostrzewskiego. Mostek mógłby nawet kończyć się na tarasie widokowym, na dachu naszego MUZEUM PIERWSZYCH PIASTÓW. A dla wygody wchodzących na niego od strony szpitala, powinna zostać usypana długa wypłaszczona, bezpieczna górka, z której dzieci ze Skiereszewa mogłyby korzystać zimą. Zimą zjeżdżały by sobie z niej na sankach, a latem na deskorolkach lub na hulajnogach !

urzędas
urzędas
20/02/2023 07:16
Odpowiedź  Marek ZYGMUNT

Jeden taki w przeszłości był, co miał pomysłów pełen worek i o nich pisał do władz. Zapomniał tylko o jednym, mianowicie skąd na wszystko wziąć pieniądze no i potem na koszty eksploatacji jego egzotycznych projektów.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.