Niedzielny poranek grupa gnieźnian postanowiła „zarwać”, by wziąć udział w wyjątkowym spacerze po najstarszym gzieleńcu na terenie miasta. Wszytko po to, by poznać jego… naturalnych lokatorów.
W niedzielny ranek, kiedy większość Gniezna pogrążona była jeszcze w głębokim śnie, w wejściu do Parku Miejskiego pojawiła się spora grupa mieszkańców, chcących wziąć udział w spacerze ornitologicznym. Tak się akurat naturalnie składa, że właśnie wczesne godziny dnia są najlepsze do obserwacji wszelkiego ptactwa.
Na to wydarzenie zaprosiła wszystkich Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, która do współpracy zaprosiła ornitolożkę Agatę Ożarowską wraz z najlepszym pod tym kątem przewodnikiem książkowym – przewodnikiem po ptakach, wydanym przez Collinsa. Wsyzscy uczestnicy, zaopatrzeni w rozbudzony i wyostrzony wzrok i lornetki, wspólnie wyruszyli na poszukiwanie okazów przelatujących, przeskakujących i wypatrujących w gałęziach drzew, a niekiedy i poszukujących pokarmu gdzieś bliżej ziemi.
Tego poranka udało się uczestnikom dojrzeć lub też usłyszeć między innymi: kosa, ziębę, gołębie grzywacze, kulczyka, kapturkę, kukułkę, szpaka, zaganiacza, grubodzioba, kwiczoły, drozdy śpiewaki, wilgę, dziecioła dużego i zielonego, sikorkę, modraszkę, pierwiosnka, kowalika, jerzyki, kaczkę krzyżówkę, pełzacza ogrodowego. Taka ich rozmaitość występuje na terenie Parku Miejskiego!
Agata Ożarowska nie tylko uczyła spacerowiczów rozróżniać ptasie piosenki, ale też uczestnicy dowiedzieli się wiele o zwyczajach poszczególnych gatunków, jak chociażby to, że ptaki wydają zasadniczo dwa rodzaje dźwięków: śpiew i dźwięki kontaktowe. Niektóre (np. szpak) potrafią doskonale naśladować inne ptaki – i potem w konarach polskich drzew nagle rozbrzmiewa jakiś „egzotyczny” ptak z Afryki.
Spacer pokazał, że miejski zieleniec jest nie tylko ptasią oazą, ale prawdziwym rzerwatem dla wielu niewystępujących zbyt często w miejskich obszarach gatunków ptaków.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.