W tym roku przypadnie 140-lecie istnienia Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Z tej okazji poszukiwane są pamiątki oraz zdjęcia, które można byłoby zaprezentować na wystawie.
Historia popularnej „kolejki” jest bogata, a do tego niezmiennie związana z naszym regionem od początku swojego istnienia. W tym roku przypadnie 140-lecie funkcjonowania Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, która służyła przez dekady, przewożąc towary lub pasażerów. Przez ten czas przewinęło się przez nią wielu pracowników oraz ich rodzin, które najpewniej posiadają związane z tym pamiątki w swoich domach.
Obchody związane z tą inicjatywą zaplanowane zostały we wrześniu 2023 roku. Z tej okazji poszukuje się przede wszystkim zdjęć z wąskotorówki na różnych jej odcinkach i z różnych lat – mogą to być fotografie sprzed I wojny światowej, z okresu międzywojennego, PRL-u oraz lat 90. Fotografie osób, jak i wagonów, budynków czy okolicznościowych wydarzeń mających miejsce na GKW.
Osoby, które posiadają fotografie (lub też jakieś inne pamiątki) proszone są o kontakt osobisty – na dworcu kolejki w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gniezna w czwartek 15 czerwca br. w godzinach od 10 do 12 lub poprzez kontakt telefoniczny: 692 459 890. Można też kontaktować się z nami: redakcja@gniezno24.com
Zdjęcia zostaną zeskanowane przez pracowników Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie i oddane właścicielom.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
To nowy szczep, który paradoksalnie toczy nasz kraj od dekad. Ostatnio bardzo ujawnił się w Elblągu doprowadzając do całkowitego nicnierobienia portu morskiego! Podobno nowe szczepionki mają powstać z oleju po makreli, ale dopiero po wyborach (takie są nadzieje tamtejszych włodarzy). Wówczas port będzie można sprzedać za grosze w ręce spod znaku zwaztygi. Wirus ten toczy też Gniezno zwłaszcza w obszarze muzealnej parowozowni, jej zabytków, infrastruktury i pobliskiej kolejki. Choć pewne działania zostały podjęte na froncie walki z obcyndalozą bowiem, wbrew stagnacji zdążył już powstać piękny peron kolejki wąskotorowej w Jelonku.
W zeszłym roku z okazji 150-lecia Gniezna na mapie kolejowej, rozkradali zabytkowy żuraw.https://parowozy.opole.pl/2022/06/z-okazji-150-lecia-gniezna-na-mapie-kolejowej-rozkradali-zabytkowy-zuraw/#comment-87046
W lesie można zrobić trakt rowerowy z istniejących duktów i nowych obszarów np. nowy południowy łącznik drogowy. Tam też są ciekawe tereny.
Wśród wagonów pociągu powinien być jeden z miejscami dla rowerów taki transporter. Chcesz pojechać do lasu rowerem? jedź z ciuchcią 😉
Chyba ktoś tu za dużo wymaga od Gniezna i marzy. Ha ha proszę dalej marzyć podobno czasem marzenia się spełniają. Zobaczymy czy Panu się uda. Pozdrawiam.
No cóż, wypada tylko życzyć autorowi tych atrakcji powołanie firmy turystycznej w Gnieźnie i organizowanie takich rozrywek. Oczywiście z określoną przystępną ceną. Interes murowany!No to do dzieła!
Tak jest! To pewne, że pan Marek Zygmuntem da przykład i weźmie się do owocnej działalności aby stało się to o czym pisuje.