Badania przeprowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykazały, że woda w Jeziorze Powidzkim należy do jednych z najbardziej przejrzystych.
Akwen został zbadany w najgłębszym miejscu za pomocą tzw. krążka Secch’iego, którego biało-czarne malowanie jest kontrolowane po opuszczeniu pionowo w dół. Efekt? Widzialność na głębokości 10,38 metra. W ten sposób pobity został rekord z 2008 roku, wynoszący 7,60 metra. Oznacza to, że woda jest bardzo przejrzysta i tym samym atrakcyjna dla osób chcących nurkować.
– Jest to prawdopodobnie ze znanych nam w IMGW-PIB źródeł największa zaobserwowana – zmierzona w trakcie rutynowych pomiarów wartość w Polsce poza sztucznymi zbiornikami i jeziorami górskimi – informują pracownicy IMGW.
Jak wyjaśnia IMGW, na ten wynik złożyło się kilka czynników: – Susza hydrologiczna do której dołóżmy brak opadów. Powoduje to zwiększenie obszaru przybrzeżnych stref buforowych odpowiedzialnych za oczyszczanie wódz spływających do jeziora. Dodatkowo brak opadów spowodował brak transportu zanieczyszczeń rolniczych komunalnych innych naturalnych i antropogenicznych. Ponadto utrzymywanie się niskich temperatur przez dłuższą część wiosny co powstrzymywało skutecznie gwałtowny rozwój zakwitów wody. Następnym aspektem jest stosunkowo mała presja turystyczna wywierana na jezioro tego roku. Oprócz tego sprzyjające warunki meteorologiczne takie jak duża wysokość zenitalna słońca, stosunkowo małe falowanie wody wynikające ze słabego wiatru, znikome zachmurzenie.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Piękne jezioro i nic poza tym. Ot cały Powidz.