Zaprezentowano pomysły, które zostały zgłoszone przez mieszkańców w do Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na 2024 rok.
Jak poinformował Urząd Miejski, z 16 zgłoszonych wniosków zakwalifikowano ostatecznie 11. Magistart przekazał, że powołany do oceny projektów zespół zaopiniował negatywnie 5 projektów, które w wyniku weryfikacji zostały odrzucone.
Głosowanie zostanie podzielone na dwie części, w większej puli – 800 tys. zł – rywalizować będzie 5 projektów, w mniejszej – 200 tys. zł – 6 projektów. Wnioskodawcy mają tydzień na ewentualne odwołania, później rozpoczną promocję swoich projektów. Głosowanie odbędzie się w terminie od 5 do 30 września, a jego wyniki będą ogłoszone 10 października. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2024 roku.
Lista zakwalifikowanych projektów:
Duże projekty (do 800 tys. zł):
- „Ułatwmy życie osobom niepełnosprawnym i matkom z dziećmi w wózkach na Rynku i Tumskiej”. Projekt zakłada wytyczenie i wybudowanie szlaków z gładkiego szlifowanego bruku na Rynku i ulicy Tumskiej, umożliwiających osobom niepełnosprawnym i matkom z dziećmi w wózkach łatwiejsze poruszanie się w tych obszarach.
- „Przeszkody dla sprawności”. Projekt zakłada stworzenie trasy przeszkód OCR, pozwalającej mieszkańcom rozwijać swoją sprawność fizyczną. Trasa będzie dostępna dla dzieci i dorosłych.
- „Napij się, na zdrowie! Zdroje wody pitnej w Gnieźnie”. Projekt zakłada postawienie zdrojów wodnych – „poidełek” w kilku popularnych lokalizacjach miasta. Ma to zachęcić mieszkańców i turystów do zrezygnowania z wody butelkowej na rzecz tej pitnej, z kranów.
- „Centrum sportowo-rekreacyjne na Dalkach – etap II”. Rozbudowa centrum sportowo-rekreacyjnego na Dalkach, w tym budowa boisk do siatkówki plażowej oraz placu zabaw dla dzieci.
- „Park kieszonkowy na Skiereszewie”. Przewiduje wytyczenie ścieżek, budowę krawężników, nasadzenia drzew i krzewów, a także instalację ławek, hamaków, koszy na śmieci i altany.
Małe projekty (do 200 tys. zł):
- „Radarowy Wyświetlacz Prędkości”. Inicjatywa mająca na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych poprzez zainstalowanie radarowych wyświetlaczy prędkości w strategicznych punktach miasta. Urządzenia mają informować kierowców o przekroczeniu prędkości i motywują do przestrzegania ograniczeń.
- „Pomoc bezdomnym kotom niesiemy – leczymy, kastrujemy”. Inicjatywa wspierająca bezdomne koty poprzez dokarmianie, sterylizację oraz zapewnienie opieki weterynaryjnej we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
- „Altanka i miejsce na ognisko na Dalkach”. Budowa altanki ze stołami dla mieszkańców osiedla oraz wyznaczenie i budowa miejsca na ognisko.
- „Wiata rowerowa przy Szkole Podstawowej nr 8”. Projekt zakłada postawienie zadaszonej wiaty rowerowej przy Szkole Podstawowej nr 8, pozwalając na pomieszczenie kilkudziesięciu rowerów.
- „Ławki na fyrtlu”. Projekt zakłada zakup i instalację ławek parkowych w centrum miasta oraz na ulicach o dużym natężeniu ruchu pieszych.
- „Zieleń na Piekarach”. Zadanie przewiduje nasadzenie kilkudziesięciu nowych drzew na ulicach osiedla Piekary.
Projekty odrzucone:
- „Zamek jak by powstał na Wenecji w Gnieźnie z królowami świetny pomysł”
- „Bezpieczny azyl dla szczeniaków i kociąt”
- „Capella Musica Gnesnensis swojemu miastu”
- „Wodny plac zabaw”
- „Wiata na rowery czyli bezpiecznie wygodnie i ekologicznie”.
Duże projekty -punkt 5 – „Park kieszonkowy na Skiereszewie”, pytanie w którym miejscu ?
Szkoda słów i pieniędzy podatników…