Od 5 września mieszkańcy Gniezna mogą brać udział w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na 2024 rok. Czeka w sumie 11 pomysłów.
W lipcu poznaliśmy projekty, a teraz każdy może się w ich sprawie wypowiedzieć poprzez oddanie głosu. Już po raz siódmy gnieźnianie mogą zdecydować, na co wydać milion złotych z budżetu miejskiego.
Tym razem kwota jest podzielona na projekty duże (800 tys. złotych, maksymalna kwota na jeden projekt to 600 tys. złotych) i projekty małe (200 tys. złotych, a maksymalna kwota na jeden projekt wynosi 70 tys. złotych).
Głosowanie odbędzie się w terminie od 5 do 30 września, a jego wyniki będą ogłoszone 10 października. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2024 roku.
Można głosować w formie elektronicznej na stronie gniezno.konsultacjejst.pl oraz w formie tradycyjnej tj. wypełniając formularz i wrzucając do skrzynki. Te ostatnie zlokalizowane są (w godzinach pracy) w Urzędzie Miejskim, Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna (ul. Staszica 12 i os. Orła Białego 18), Szkole Podstawowej nr 8, Szkole Podstawowej nr 12, Szkole Podstawowej nr 3, obiekt GOSiR ul. bł. Jolenty, hala widowiskowo-sportowa ul. Sportowa oraz w Dniu Promocji Budżetu Obywatelskiego na Rynku. Istnieje także możliwość przesłania karty głosowania na adres bomg@gniezno.eu
Lista zakwalifikowanych projektów:
Duże projekty (do 800 tys. zł):
- „Ułatwmy życie osobom niepełnosprawnym i matkom z dziećmi w wózkach na Rynku i Tumskiej”. Projekt zakłada wytyczenie i wybudowanie szlaków z gładkiego szlifowanego bruku na Rynku i ulicy Tumskiej, umożliwiających osobom niepełnosprawnym i matkom z dziećmi w wózkach łatwiejsze poruszanie się w tych obszarach.
- „Przeszkody dla sprawności”. Projekt zakłada stworzenie trasy przeszkód OCR, pozwalającej mieszkańcom rozwijać swoją sprawność fizyczną. Trasa będzie dostępna dla dzieci i dorosłych.
„Napij się, na zdrowie! Zdroje wody pitnej w Gnieźnie”. Projekt zakłada postawienie zdrojów wodnych – „poidełek” w kilku popularnych lokalizacjach miasta. Ma to zachęcić mieszkańców i turystów do zrezygnowania z wody butelkowej na rzecz tej pitnej, z kranów.
- „Centrum sportowo-rekreacyjne na Dalkach – etap II”. Rozbudowa centrum sportowo-rekreacyjnego na Dalkach, w tym budowa boisk do siatkówki plażowej oraz placu zabaw dla dzieci.
- „Park kieszonkowy na Skiereszewie”. Przewiduje wytyczenie ścieżek, budowę krawężników, nasadzenia drzew i krzewów, a także instalację ławek, hamaków, koszy na śmieci i altany.
Małe projekty (do 200 tys. zł):
- „Radarowy Wyświetlacz Prędkości”. Inicjatywa mająca na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych poprzez zainstalowanie radarowych wyświetlaczy prędkości w strategicznych punktach miasta. Urządzenia mają informować kierowców o przekroczeniu prędkości i motywują do przestrzegania ograniczeń.
- „Pomoc bezdomnym kotom niesiemy – leczymy, kastrujemy”. Inicjatywa wspierająca bezdomne koty poprzez dokarmianie, sterylizację oraz zapewnienie opieki weterynaryjnej we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
- „Altanka i miejsce na ognisko na Dalkach”. Budowa altanki ze stołami dla mieszkańców osiedla oraz wyznaczenie i budowa miejsca na ognisko.
- „Wiata rowerowa przy Szkole Podstawowej nr 8”. Projekt zakłada postawienie zadaszonej wiaty rowerowej przy Szkole Podstawowej nr 8, pozwalając na pomieszczenie kilkudziesięciu rowerów.
- „Ławki na fyrtlu”. Projekt zakłada zakup i instalację ławek parkowych w centrum miasta oraz na ulicach o dużym natężeniu ruchu pieszych.
- „Zieleń na Piekarach”. Zadanie przewiduje nasadzenie kilkudziesięciu nowych drzew na ulicach osiedla Piekary.
Przeszkody dla sprawności…. czyli budaszówka- można odhaczyć- zrealizowane!
Rynek i ulica Tumska, to ścisłe centrum Gniezna . Tam krzyżuja się wszystkie szlaki osób zmierzajacych pieszo lub na rowerach z jednego konca miasta na drugi koniec. Nie pomyślano o tym wcześniej by wytyczyć tam głdkie przestrzenie dla np matek z wózkami.. Wobec tego zagłosujmy za tym, by Gnieznianie niepełnosprawni i matki z wózkami mogli się przemieszczać po tym centrum, jadąc wygodnie po głdkiej nawierzchni. Mamy juz przecież XXI wiek a nie średniowiecze, by jeździć po „kocich łbach”.Głosuj na projekt nr 1. Ten projekt, nie dotyczy tylko małej grupki ludzi z jednego osiedla. To projekt dla WSZYSTKICH GNIEŹNIAN !. Zagłosuj !