Ponad dwa lata mieszkańcy i wszyscy odbiorcy kultury czekali, aby wrócić na Łubieńskiego 11 – ale ten okres właśnie dobiega końca – sekcje, spotkania, koncerty i warsztaty wracają do głównej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury.
Bez sekcji tematycznych oferta kulturalna byłaby o wiele uboższa, dlatego MOK z radością prezentuje ofertę zajęć na jubileuszowy, 70. sezon kulturalny. Zajęcia o których mowa są stałe, odbywają się 1-2 razy w tygodniu w cyklu miesięcznym.
Sezon kulturalny trwa identycznie jak szkolny – wyjątkowo w tym roku działalność sekcji zaczyna się w październiku, kończy się w maju – natomiast czerwiec jest miesiącem podsumowań poprzez wystawy, prezentacje i koncerty. Zajęcia pozwalają wyrazić siebie poprzez sztukę, zabawę, hobby i sport.
Ten sezon będzie wyjątkowy – uczestnicy dostają zaproszenie do odnowionych, wyposażonych, dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami sal. Zwiększył się także metraż bazy o nowo dobudowane części jak ogród zimowy, zaadoptowany strych – w którym powstała sala sensoryczna i piwnice, w których mieścić się będzie galeria czy sala nagrań.
Dotąd działało w MOKU 40 sekcji, w tym sezonie pojawią się nowe propozycje oraz nowi instruktorzy. W sumie pojawi się ponad 60 kulturalnych propozycji spędzania czasu wolnego, a co za tym idzie 89 grup, które będą się regularnie spotykać przy Łubieńskiego 11. Nowa oferta została uzupełniona o zajęcia dla dzieci najmłodszych od lat 3-5 i 5-7 lat, młodzieży i dorosłych.
Sekcje zostały podzielone na cztery działy: taniec, zajęcia kreatywne i plastyczne, sportowe, hobby i dobrostan.
Jak na Jubileuszowy sezon przystało – pojawią się nowości – a będą to m.in. Pracownia Ceramiki, zajęcia z Lego dla różnych grup wiekowych, warsztaty z użyciem długopisu 3D, Origami, Mapy mentalne. Zajęcia taneczne, a tam m.in. Modern Jazz, Teatr Tańca, Hip-hop, Tango, Balet czy Taniec w kręgu dla seniorów. Nie zabraknie nowych sekcji teatralnych oraz musicalowej. Poszerzona została oferta zajęć dotyczących hobby i dobrostranu; tutaj można dołączyć do zajęć związanych z Relaksacją, ale i Jogi i pilatesu przy drążku, „Ogrodu od podszewki”, czy Karate. Pełną ofertę sekcji można znaleźć na stronie www.mok.gniezno.pl
Zwiedzanie budynku z „Grą o MOK”
„Gra o MOK” to propozycja dla mieszkańców i turystów, która będzie dostępna od końca września 2023. To fabularyzowany spacer po zrewitalizowanym budynku. Przewodnikiem w Grze o MOK staje się Klemens Waberski – patron ośrodka. Jest to świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu, promujące bogate dziedzictwo gnieźnieńskiej kultury, dostosowanym do potrzeb i możliwości każdego odbiorcy, gdyż gra w zależności od wieku uczestników wygląda nieco inaczej.
Rozwiązując zespołowo 11 zadań uczestnicy gry mają szansę zapoznać się nie tylko z budynkiem, ale także z bogatą historią 70letniej tradycji MOKu, osób związanych z ośrodkiem i kulturą w mieście.
Pierwsze zwiedzanie MOKu za pomocą gry będzie możliwe już w pierwszym tygodniu od otwarcia, a więc od poniedziałku 25 września, o g. 17.00 – codzienne aż do soboty – kiedy gra odbędzie się o g. 10.00.
Pierwsze wydarzenia w nowych przestrzeniach
Janusza Chlasty gnieźnianom zdecydowanie nie trzeba przedstawiać – znany fotografik potrafił uchwycić zarówno te najważniejsze chwile w życiu naszego miasta – jak i te zupełnie zwykłe, codzienne.
Wystawa „Najpiękniejsze fotografie” jest częścią większego projektu – na celu pokazać szerokiemu gronu odbiorców twórczość Janusza Chlasty – artysty fotografika, który pozostawił po sobie 6 tysięcy negatywów dokumentujących historię Gniezna oraz miast sąsiednich.
Wernisaż wystawy odbędzie się 24 września, o godzinie 17.00 w nowej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury i będzie pierwszym oficjalnym wydarzeniem w budynku po remoncie.
Dzięki projektowi stypendystki Miasta Gniezna po 119 latach Capella Musica Gnesnensis – reaktywowany zespół instrumentalny zabrzmi ponownie, co jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników muzyki. Pierwszym koncertem, który wybrzmi w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury będzie występ właśnie tej kapeli.
Zespół instrumentalny pod kierownictwem Radosława Kamieniarza zaprezentuje Symfonię Jana Wańskiego oraz Symfonię Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Koncert odbędzie się 27 września, o godzinie 19.00.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.