|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Cały „ŚWiAT” w jednym budynku

W czwartkowe przedpołudnie otwarto Powiatowe Centrum Stacji Meteorologicznych i Wiedzy Przyrodniczej. Nowy obiekt powstał na terenie kompleksu edukacyjnego przy ul. Słowackiego w Gnieźnie.

Obiekt w formie pawilonu został postawiony za warsztatami uczniowskimi, w nieodległym sąsiedztwie Stolicy Experymentu. Jest to zwieńczenie projektu ŚWiAT – Środowisko Wiedza i Alternatywne Technologie, na którą składa się 9 stacji meteorologicznych, ulokowanych na terenie gmin powiatu gnieźnieńskiego. Wszystkie zbierają dane, które są następnie analizowane w celu ustalenia sytuacji pogodowej oraz zmian w klimacie.

– Daje nam to możliwości diagnostyczne. Niedawno odbyła się konferencja Wód Polskich, na której mówiliśmy o tym, jak Pojezierze Gnieźnieńskie stepowieje i państwo widzicie na co dzień, jak to wygląda. Jeśli nie zadbamy o nasza wodę, nasze środowisko, będzie coraz gorzej, także dla rolnictwa. Wszyscy dbają o to, by zdrenować teren, a nie o to, by ta melioracja była poprawna i by ją przywrócić, abyśmy tę wodę mogli gromadzić i ją ponownie wykorzystywać, nie korzystając z głębokich pokładów wody. Stacje badają zanieczyszczenie, przenikalność wody, jej stan, badamy powietrze. Myślę, że w przeciągu 2-3 lat będziemy mieli takie dane, które będą mogły umożliwić pisanie projektów w celu zachowania natury Pojezierza Gnieźnieńskiego – przyznała wicestarosta Anna Jung.

W ramach projektu ŚWiAT w 9 gminach powiatu gnieźnieńskiego powstały stacje meteorologiczne, które stają się tym samym narzędziem służącym do edukacji najmłodszych o sposobie zbierania danych, analizowania ich oraz przy okazji służą podnoszeniu świadomości o ochronie przyrody i klimatu. Zostały one ulokowane w Gnieźnie, Zdziechowie, Niechanowie, Witkowie, Trzemesznie, Łopiennie, Łagiewnikach Kościelnych, Fałkowie i Kłecku. 

Nowy obiekt, powstały na terenie kompleksu edukacyjnego, ulokowany od strony ul. Matejki, łączy w sposób bezprzewodowy wszystkie ogródki meteorologiczne. Jest to też miejsce przyszłych szkoleń, przede wszystkim najmłodszych. Sam obiekt jest zasilany przez panele fotowoltaiczne. Docelowo mieszkańcy będą mogli także korzystać z aplikacji projektu ŚWiAT, która służyć będzie informowaniu o sytuacji pogodowej na bazie ww. stacji.

Więcej o projekcie na stronie ŚWiAT.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.