Tegoroczna „pierwsza sobota po Zaduszkach” zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że niebawem po raz kolejny inscenizowane będą kilkusetletnie, przed-Mieszkowe tradycje związane z kultem zmarłych przodków.
Zapraszamy na widowisko plenerowe, podczas którego – jak co roku – wieczorem, przy blasku pochodni zapoznać się będzie można z korzeniami naszych współczesnych zwyczajów, sięgających głęboko wstecz, do czasów przedchrześcijańskich.
W świat pogańskich wierzeń i obrzędów związanych ze śmiercią wprowadzi rekonstrukcja ciałopalnego pochówku zmarłego przedstawiciela gieckiej wspólnoty (w tym roku chować będziemy woja poległego podczas walk prowadzonych z dala od Giecza). Następnie weźmiemy udział w inscenizacji Dziadów – czyli dawnych słowiańskich obrzędach ku czci zmarłych Przodków. Na koniec zaś zawitamy do Nawii czyli słowiańskich wyobrażeń o Zaświatach.
Tradycyjnie już obrzęd Dziadów poprowadzi Sławomir Radbor Uta (Słowiański Mit), a całą inscenizację uświetni muzyka. Tradycyjne pieśni słowiańskie w wykonaniu Dunajowi – śladami najstarszych pieśni Słowian zabrzmią również przy ognisku – już po zakończonych obrzędach.
W rolę średniowiecznych mieszkańców gieckiego grodu wcielą się odtwórcy z grup rekonstrukcyjnych przybyłych do Giecza z całej Polski oraz nasi wolontariusze – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Piastów w Gieczu oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dominowie.
Podczas wydarzenia zainteresowani przy stoisku Wydawnictwa Triglaw będą mogli nabyć książki poszerzające ich wiedzę o obrzędowości Słowian, no i o czasach piastowskich.
Przez cały wieczór płonąć będzie ognisko, a gorące napoje i strawę nabyć będzie można na stoisku KGW Giecz.
To już w tę sobotę 4 listopada od godziny 17 w grodzie w Gieczu – zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny!
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach dotacji celowej Obchody Jubileuszu 60-lecia Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.