To już trzecia w tym roku książka Krzysztofa Szymoniaka zamykająca cykl zdarzeń związanych z 70. rocznicą jego urodzin i 45-leciem jego działalności literackiej (proza i poezja) oraz artystycznej (fotografia).
Książka, jak informuje autor, powstawała przez minione cztery lata, trochę przy okazji innych prac i zajęć literackich, a trochę jako zbiór tekstów o spotkanych w tym czasie ludziach z różnego powodu dla niego ważnych, ale i jako zbiór tekstów o sprawach, które nie znoszą płycizn pośpiechu i publicystycznej tymczasowości. Książka ta jest już czytana w różnych miastach Polski. Teraz przyszła pora na Gniezno, bo tu przecież została napisana i tu wyszła na światło dzienne z maszyny drukarskiej.
Oraz. Paniczne zapiski emeryta
Najnowsza książka Krzysztofa Szymoniaka nie jest ani zbiorem wierszy, ani zbiorem opowiadań, ani typowym dziennikiem literacko-intelektualnym. Jest to raczej covidowa i po-covidowa silva rerum, pisana w latach 2020-2023. Jej autor nie skupia się na lękach i obsesjach pandemicznych, ale właśnie na złość opresji pokazuje bogactwo życia duchowego, towarzyskiego, także artystycznego, które dzieje się gdzieś tam i… w zasięgu ręki. Przewodnim poniekąd motywem tej książki jest powracająca miesięcznica urodzin autora. Ów stan zawieszenia na osi czasu staje się okazją, by odnotować przy okazji różnej proweniencji fakty, będące dowodem własnej aktywności, ale i przemijania. Gatunki, jakimi posługuje się autor – od listu i refleksyjnej gawędy, przez rozmowę, po esej i minireportaże – pozwalają mu wypowiadać się na wiele różnych sposobów, które w tej książce nie potrzebują narracyjnego kleju, bo nie muszą udawać powieści postmodernistycznej. A czego w tej książce nie ma? Nie ma rozszarpywanych blizn, duchowego i fizycznego ekshibicjonizmu, teorii spiskowych, ataków na Kościół, politycznych i erotycznych fajerwerków. Jest za to prosta konstatacja, że „Nie ma lekarstwa na życie” – jak stwierdził w jednym z odcinków kultowej amerykańskiej sagi Tony Soprano, jej główny bohater. I może właśnie dlatego dobrze się to czyta, choć paniczne zapiski emeryta nie są czytadłem ani tym bardziej autobiografią non-fiction.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza w czwartek 7 grudnia na spotkanie autorskie z Krzysztofem Szymoniakiem i promocję jego nowej książki „Oraz. Paniczne zapiski emeryta”. Spotkanie odbędzie się o g. 17 w Czytelni Biblioteki Głównej, przy ul. Mieszka I 16. Przypomnijmy, że publikację zamyka relacja z październikowej Gali wręczenia Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna „Królik 2023”.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.