Środowisko naukowe poinformowało w czwartkowe popołudnie, że dziś zmarł prof. dr hab. Andrzej Wyrwa, historyk, archeolog oraz dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
– Z ogromnym żalem informujemy, że dziś zmarł przedwcześnie prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, historyk i archeolog, badacz dziejów zakonu cystersów, przez lata kierujący ekspedycją zgłębiającą tajemnice klasztoru w Łeknie, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, charyzmatyczny wykładowca i nasz serdeczny kolega z zakładu – poinformował dziś Zakład Historii Średniowiecznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
– Przepełnieni smutkiem i poczuciem wielkiej straty informujemy, że dziś odszedł na wieczny spoczynek Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Pan Profesor Andrzej Marek Wyrwa. Był wieloletnim szefem naszej instytucji uwielbianym przez współpracowników, a przede wszystkim dobrym i życzliwym człowiekiem. Będzie nam bardzo brakowało jego poczucia humoru, mądrości, wyrozumiałości i rzetelności. Rodzinie i Najbliższym z powodu bolesnej straty składamy szczere wyrazy współczucia – opublikowano na stronie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Andrzej Wyrwa urodził się w 1955 roku w Krzyżu Wielkopolskim. Na studiach ukończył na UAM kierunek historii oraz archeologii, zdobywając tytuł magistra kolejno w 1978 i 1981 roku. Następnie kontynuował naukę na UAM, doktoryzując się w 1985 roku, a w 1966 roku osiągając habilitację. W 2004 roku otrzymał tytuł naukowy profesora UAM, a w 2007 roku profesora zwyczajnego.
Od 2008 roku był dyrektorem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, któremu przewodził przez ostatnie 14 lat, m.in. podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. W tym roku placówka otworzyła nowy obiekt wystawienniczy w Dziekanowicach. Był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność naukową oraz aktywność na rzecz krzewienia wiedzy o historii. Zmarł w wieku 67 lat. Na tę chwilę nie ma informacji o dacie i miejscu pogrzebu.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.