W ramach przygotowań do wydarzeń, które planuje się zrealizować w 2025 roku, pojawiają się kolejne elementy związane z tą tematyką.
Jedną z inicjatyw, które pojawiły się już w gablotach w Miejskim Ośrodku Kultury, są obiekty historyczne związane z Gnieznem – rotunda na Wzgórzu Lecha, katedra gnieźnieńska z XI wieku czy dawne miejsce kultu. Ich autorem jest Bartosz Borowiak, pasjonat, który współpracuje z Miastem Gnieznem również przy innym oryginalnym projekcie historycznym: animowanym tryptyku filmowym, także opartym o klocki Lego.
W tym roku ukaże się kolejny film w serii, tym razem opowiadający o Zjeździe Gnieźnieńskim i jego konsekwencjach. Bieżące informacje o kolejnych inicjatywach można znaleźć na stronie społecznościowej Gniezno 2025.
Dodatkowo od dłuższego czasu powstaje także cykl „Jak w Gnieźnie pierwszego króla koronowano?”, którym są ilustracje obrazujące podstawowe zagadnienia historyczne związane z państwem polskim sprzed dziesięciu wieków. Ich autorem jest gnieźnieński artysta-grafik Jarosław Gryguć. Na razie jego grafiki regularnie ukazują się na oficjalnym profilu rocznicy Gniezno2025. Wszystkie będzie można znaleźć w dedykowanej dzieciom i młodzieży książce „Jak pierwszego króla koronowano?”, która już w przyszłym roku trafi do księgarni w całej Polsce.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.