Zakończyła się przeprowadzona przez urzędników weryfikacja projektów Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na 2025 rok. Spośród pomysłów mieszkańców do głosowania wytypowanych zostało 6 projektów dużych i 11 małych.
1 milion złotych zostanie przeznaczone na projekty, które będą wybierać gnieźnianie w ramach głosowania. To zaś zostanie przeprowadzone w dniach od 5 do 30 września br. – wybierać będzie można jeden duży i jeden mały projekt.
Dzisiaj poznaliśmy całą listę, która przeszła już weryfikację pod kątem możliwości zrealizowania, a także wyceny.
Projekty duże:
- Wprowadzenie systemów głosowych zapowiedzi przystanków w autobusach MPK oraz uporządkowanie i danie nazw wszystkim przystankom (640 000 zł)- projekt zakłada wprowadzenie systemu zapowiedzi głosowych nazw przystanków w autobusach MPK; nadanie nazw wszystkim przystankom obsługiwanych przez komunikację miejską w Gnieźnie, jak również umieszczenie na najpopularniejszych przystankach inteligentnych wyświetlaczy z rzeczywistymi godzinami odjazdów poszczególnych linii.
- Psierociniec marzeń (639 600 zł) – rozbudowa budynku schroniska dla zwierząt z ogrzewanymi kojcami dla psów wraz z wybiegami zewnętrznymi. Budynek wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje: – wodno–kanalizacyjną (punkty czerpalne wody wewnątrz budynku i na zewnątrz przy wybiegach, odwodnienie liniowe kojców wewnętrznych
i wybiegów zewnętrznych); – centralnego ogrzewania; – elektryczną i odgromową.
- Zielony Raj po sąsiedzku (600 000 zł) – projekt zakłada doposażenie terenu rekreacyjnego przy ul. Czeremchowej (wokół stawku i okolicach skateparku), demontaż, wymiana i zakup nowych elementów – tj. ławek, hamaków, leżaków, nasadzenie drzew i powstanie ścieżka edukacyjna.
- Stadion Bernabeu na Pustachowie (640 000 zł) – autorzy projektu wnioskują o wymianę nawierzchni boiska przy ul. Czeremchowej. Zdegradowana nawierzchnia trawiasta zostanie wymieniona na nawierzchnię sztuczną.
- Królewska tężnia solankowa (640 000 zł) – projekt zakłada powstanie tężni w całości wykonanej z drewna oraz gałęzi tarniny, oprócz tego wokół postawione zostaną ławki oraz leżaki. Podłoże wykonane będzie z płyt chodnikowych, a wokół pojawi się zieleń.
- Centrum Sportowo-rekreacyjne na Dalkach – etap III (133 000 zł) – pomysłodawcy zaproponowali wzbogacenie terenu sportowego przy ul. Gajowej o kolejne boisko, tym razem przeznaczone do gry w koszykówkę 3×3.
Projekty małe:
- Pomóż poprawić życie kota bezdomnego w Gnieźnie – kastracja i leczenie – (60 800 zł) – zadanie mające na celu ograniczanie bezdomności kotów, wsparcie działań Miasta Gniezna w realizacji Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami w zakresie opieki nad kotami wolno żyjącymi na terenie miasta Gniezna.
- 2025 książek do Biblioteki – zakup nowości czytelniczych (68 850 zł) – w ramach projektu zakłada się BO zakup około 2 tysiące książek na wszystkie placówki biblioteki w Gnieźnie. Książki będą przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych.
- Wiata rowerowa dla dziewiątki! (40 000 zł) – Projekt polegać będzie na budowie wiaty rowerowej z zadaszeniem i ścianami bocznymi przy Szkole Podstawowej nr 9 im. Mieszka I. Wiata będzie mogła pomieścić około 25 rowerów. Obecnie znajdują się tam już stojaki.
- Lato z trenerem osiedlowym dla Osiedla nr VI Grunwaldzkie”. Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (15 000 zł) – zamysłem przedsięwzięcia jest organizacja bezpłatnych zajęć sportowo – rekreacyjnych oraz gier i zabaw ogólnorozwojowych dla młodych ludzi zamieszkujących teren Osiedla Grunwaldzkiego, którzy spędzają wakacje w mieście. Zajęcia odbywałyby się w czasie wolnym od nauki – w okresie wakacji, w oparciu o miejską bazę sportowo – rekreacyjną.
- Zestaw wypoczynkowy (70 000 zł) – zadanie przewiduje budowę siłowni zewnętrznej z przyrządami do ćwiczeń, stołem do tenisa stołowego oraz stołem do gry w szachy i warcaby, a także grilla parkowego i ławy.
- Gnieźnieńskie zdroje (66 000 zł) – projekt zakłada montaż 3 poidełek z darmową wodą pitną dla mieszkańców i turystów.
- Tablica edukacyjna na Skwerze Przyjaciół Ekologii – (10 000 zł) – projekt zakłada stworzenie i zamontowanie tablicy edukacyjnej, która będzie informować o idei Skweru oraz różnych gatunkach roślin posadzonych na Skwerze Przyjaciół Ekologii. Skwer ten przeszedł gruntowną rewitalizację w latach 2021-2022, a w roku 2023 posadzono na nim dodatkowo 25 drzew, z okazji 25-lecia działalności gnieźnieńskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego.
- Gry podwórkowe przy Szkole Podstawowej nr 8 w Gnieźnie (67 650 zł) – autorzy projektu wnioskują o stworzenie przestrzeni, w której uczniowie będą mogli spędzać czas aktywnie w trakcie przerw czy po szkole. Gray takie jak „Chińczyk” czy szachy to nie tylko świetna zabawa, ale także twórcze spędzanie czasu.
- Montaż śmietników przy ul. Wrzesińskiej (8 200 zł) – zadanie przewiduje montaż 5 śmietników, bo obu stronach na ul. Wrzesińskiej, od ul. Pustachowskiej.
- Remont siedziby Hufca ZHP Gniezno (70 000 zł) – projekt ma na celu remont pomieszczeń siedziby ZHP, m.in. malowanie ścian, wymianę podłóg i remont łazienki.
- Doposażenie stref parkowania gnieźnieńskiego roweru miejskiego w stojaki (75 000 zł) – zadanie przewiduje zakup i montaż 30 stojaków.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
połowa z tych pomysłów to ustawowe zadania własne miasta…
niestety u nas o kosze, ławki, itp. trzeba uprzejmie poprosić, bo urzędnicy na to nie wpadną sami 😉
glosujmy na psierosiniec, nalezy im sie!!!!!!!!!!!!!! reszta moze sobie sama uzbierac kase, zwierzeta same sie nie obronia!!!!
Mogliby zrobić coś konkretnego , np. porządną nawierzchnię ulicy Sosnowej do granicy miasta . To co tam jest obecnie od strony obwodnicy to istna makabra.
Gdzie w internecie są szersze opisy wszystkich projektów ? Często nawet nie ma takich danych jak np ich umiejscowienie . Na przykład gdzie planowana jest ta tężnia ?. Gdzie są te „najpopularniejsze przystanki „? Gdzie ma być zamontowany „ZESTAW WYPOCZYNKOWY” ? I.T.D.
Czytając pomysły sądzę, że budżet obywatelski już się przejadł i pieniądze powinny trafić na konkretne zadania. Takie jak budowa chodników i dróg.
Nie zgadzam się. W budżecie obywatelskim chodzi o to, że każdy może zgłosić i wypromować swój projekt.
Kto to wybiera,wg.jakich kryteriów?
Biednie
Tylko tężnie. Inne miasta i miasteczja juz je maja,a my jak zawsze w tym Gnieżnie na końcu!
Tężnia wielkości altany ogrodowej na dworze rzeczywiście nie ma sensu, ale są inne projekty, które można zaproponować.