|  Rafał Wichniewicz  |  5 komentarzy

Środki przyznane – kolejny etap remontu kościoła na „Dziekance”

Zamknięta od lat świątynia, która znajduje się na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Poznańskiej, ma przejść kolejny etap prac remontowych. Te zostaną zrealizowane dzięki dotacji z Polskiego Ładu.

98% rządowego dofinansowania i 2% od samorządu – taki jest rozkład środków, tj. kwoty 498 tys. złotych, jakie otrzyma parafia pw. bł. Michała Kozala. Dzieje się to za pośrednictwem Urzędu Miejskiego, który z własnym wkładem występuje na poziomie niespełna 10 tys. złotych. Wszystko po to, by przywrócić do użytku jeden z kościołów na terenie Gniezna, unikatowy w skali kraju. Świątynia historycznie jest bowiem dwuwyznaniowa.

– Widać, że kościół jest w złym stanie technicznym, bo w tym wieku przeżył już dwa pożary i kradzież. Na dziś jest on decyzją inspektora nadzoru budowlanego wyłączony z użytkowania. Parafia od wielu lat prowadzi starania, by wyremontować kościół i oddać go wiernym. Jednym z elementów będzie podpisanie umowy dotacyjnej – przekazała Joanna Śmigielska, zastępczyni prezydenta Gniezna.

– Będzie to na pewno duży krok do przodu, by można było oddać ten kościół wiernym. Z tych środków, które otrzymamy z dotacji, zaplanowana jest realizacja tynków i podłóg. Wcześniej udało się wykonanie sufitu – przekazał ks. Piotr Bulanda, proboszcz parafii bł. Michała Kozala. Prace mają potrwać do maja 2025 roku.

Wcześniej, dzięki dotacjom, udało się wyremontować dach i sufit. W planie jest jeszcze remont chóru oraz dwóch słupów nośnych, stojących pośrodku, które również wymagają pilnych prac. Ostatnim etapem jest wymiana stolarki okiennej. Dopiero wtedy będzie można myśleć o wznowieniu odprawiania nabożeństw w świątyni.

Kościół został wybudowany jako kaplica szpitalna w latach 90. XIX wieku i od początku świątynia posiadała dwa prezbiteria – dla wiernych wyznania katolickiego oraz ewangelickiego. Pod koniec lat 80. XX wieku stała się siedzibą parafii bł. Michała Kozala, która kilka lat temu pobudowała nowy kościół przy ul. Orzeszkowej. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
12/09/2024 07:22

Ta świątynia powinna zostać oddana parafii grekokatolickiej. Chrześcijan wyznania PRAWOSŁAWNEGO jest już w Gnieźnie tak dużo, że powinno się też dla nich sprawować niedzielną mszę świętą. Bo są w Gnieźnie nie tylko Ukrainki ale również Białorusini i Gruzini . I jest ich nie mało !!

xyz
xyz
13/09/2024 09:30
Odpowiedź  Marek

Panie Komentatorze, nie „oddana”, bo nigdy nie była własnością ani grekokatolików ani prawosławnych. Poza tym nikomu nie trzeba jej oddawać, bo jest ona własnością Skarbu Panstwa i nadal nią zostanie. A czy Pan w ogóle wie, jak wyglądają cerkwie grekokatoliickie lub prawosławne, bo to dwa odrębne odłamy Kościoła, czego, jak widać Pan też nie rozumie. Jak się Pan zabiera do pisania komentarzy, to radzę najpierw zdobyć podstawową wiedzę na poruszany temat.

aleksander
16/09/2024 23:52
Odpowiedź  Marek

tak akurat wyremontowac za kase katolikow i oddac ruskom donek dziala mowie stanowcze nie

mieszkaniec
11/09/2024 18:02

Kościoły pustoszeją,a miliony idą na renowacje. Chyba, że świątynia będzie miała w przyszłościi charakter muzealny.

Elek
Elek
17/09/2024 10:34
Odpowiedź  mieszkaniec

Szanowny Mieszkańcu, jeśli by Pan posiadał obiekt zabytkowy, tez mógłby Pan wystąpić o środki na jego renowacje i konserwację.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.