Uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz absolwenci gnieźnieńskiej Almae Matris wypełnili tradycję, która kontynuowana jest już od prawie 80 lat w tej szkole.
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego od 1945 roku organizowany jest Apel Pamięci. To wymowne spotkanie tych, którzy żyją z tymi, których już nie ma wśród nas. Te osiem dekad temu zorganizowano je po raz pierwszy, by upamiętnić pomordowanych i poległych w trakcie II wojny światowej uczniów i nauczycieli. Dzisiaj ta lista jest znacznie dłuższa, obejmuje także zmarłych w kolejnych dekadach pracowników placówki.
– Ta uroczystość ma za zadanie przywrócić pamięć tym wszystkim, którzy mają zasługi dla ojczyzny, dla samej szkoły, a są jej absolwentami. Coroczne przypominanie tych osób, ale także pokazywanie tych, którzy odeszli niedawno, pomaga utrzymać ich w pamięci oraz utrwalić historię szkoły – przekazał Paweł Matkowski, dyrektor I LO.
Sceneria apelu jest zawsze wymowna – pochodnie, zapalenie płomienia pamięci, muzyka, a także słowa – pełne zadumy, refleksji, nawołujące do pamięci. Bo to ona sprawia, że tożsamość „Chrobrzaków” nieustannie trwa i jest przekazywana kolejnym pokoleniom.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.