We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wielu wspomina tych, którzy odeszli już z tego świata. W ciągu minionego roku pożegnaliśmy także kilka osób związanych z Gnieznem, których śmierć poruszyła mieszkańców lub środowiska, z którymi byli związani…
17 grudnia 2023 roku zmarł Tadeusz Gajda, przewodnik, regionalista i autor książki o Jankowie Dolnym, wydanej zaledwie trzy miesiące przed jego śmiercią. Przez wiele lat angażował się w działalność miejscowego koła Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Odszedł w wieku 74 lat.
27 grudnia 2023 roku zmarł Marian Górny, prezydent Gniezna w latach 1983 – 1990. Wcześniej był wizytatorem Wydziału Oświaty i Wychowania w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, a w latach 1977-82 dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury. Był także trenerem piłkarzy Startu Gniezno. Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym Gniezna. Zmarł w wieku 77 lat.
12 marca 2024 roku zmarł w wieku 78 lat Marian Fluder, lekarz, pediatra i Honorowy Obywatel Miasta Gniezna. Znany był przede wszystkim ze swojej ofiarności oraz empatii, jaką okazywał pacjentom – zwłaszcza tym najmłodszym. Jego stosunek do drugiego człowieka wymagającego pomocy sprawił, że stał się wzorem prawdziwego podejścia do potrzebujących porady lekarskiej. Wielu nie tylko gnieźnian, ale i mieszkańców powiatu, znał i leczył już pokoleniowo. Jego pogrzeb był największym w Gnieźnie od kilkudziesięciu lat – żegnały go tysiące osób.
20 marca 2024 roku odszedł Borys Sikora – 12-letni druh OSP Czerniejewo, który od dwóch lat zmagał się z ciężkim nowotworem. Na jego rzecz odbywały się różne inicjatywy charytatywne, których celem było zbieranie środków na leczenie. Choroba jednak nie ustępowała i odbierała kolejne szanse, ostatecznie wygrywając tę nierówną walkę.
30 marca w wieku 69 lat zmarł Stanisław Król, wieloletni członek Polskiego Czerwonego Krzyża, pełniący także funkcję wiceprezesa Zarządu Rejonowego PCK. Był zaangażowanym działaczem, organizującym różne inicjatywy PCK – od zbiórek charytatywnych po akcje krwiodawstwa, promowanego wśród młodzieży.
7 kwietnia 2024 roku zmarł Hubert Paluch, wykładowca akademicki i rektor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej „Milenium” w latach 2013 – 2019. Był laureatem Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca w 2022 roku w kategorii gospodarka. W 2018 roku został odznaczony najwyższym wyróżnieniem społeczności akademickiej GSW Milenium – Tarczą Herbową.
3 kwietnia 2024 roku zmarł Jacek Weiss, muzyk, były wiceminister kultury. Urodził się w Gnieźnie w 1938 roku, gdzie ukończył Szkołę Muzyczną. Mimo, że resztę życia związał z Warszawą, nigdy nie zapomniał o rodzinnym mieście, odwiedzając je. To dzięki jego staraniom, kiedy pełnił funkcję wiceministra kultury, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych uzyskał w 1999 roku możliwość nauki na poziomie II stopnia. W 2016 roku został on uhonorowany przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego Nagrodą Kapituły Orła Białego.
27 kwietnia zmarł Jerzy Pietrak, znany w Gnieźnie i regionie założyciel sieci hoteli z restauracjami, których marką było jego nazwisko. Obiekty powstały w Gnieźnie, Trzemesznie czy Wągrowcu, obejmując sześć obiektów. Ten, który znajdował się w Pierwszej Stolicy Polski, był wizytowany przez głowy różnych państw podczas uroczystości, które odbywały się w mieście. Jerzy Pietrak zmarł w wieku 77 lat.
5 czerwca 2024 roku zmarł Marek Gotowała. Od 1990 roku przez kilka kadencji pełnił funkcję burmistrza Trzemeszna, a potem także radnego powiatu gnieźnieńskiego. Po zakończeniu pracy jako samorządowiec, podjął się jej jako dyrektor szpitali – w Mogilnie i Żninie. Był prezesem Miejsko-Gminnego Związku OSP w Trzemesznie oraz wiceprezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gnieźnie. Zmarł w wieku 67 lat.
26 lipca 2024 roku zmarł Włodzimierz Bulikowski, lekarz, naukowiec, publicysta oraz miłośnik lokalnej gwary. Był kierownikiem Katedry Rehabilitacji, Fizjoterapii i Balneoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także otrzymał tytuł profesora zwyczajnego na Akademii Medycznej w Poznaniu. Jako lekarz zakładowy, badał wpływ związków chemicznych wykorzystywanych w gnieźnieńskiej garbarni na zdrowie jej pracowników, co pozwoliło na poprawę warunków. Lubował się w lokalnej gwarze, efektem czego było około 650 artykułów, a także publikacje z felietonami. W 1991 roku otrzymał tytuł Gnieźnianina Roku. Zmarł w wieku 88 lat.
6 października 2024 roku zmarł Leszek Hyżyk, jeden z uczestników gnieźnieńskiego środowiska sportowego, zawodnik Stelli Gniezno oraz trener tenisa stołowego. Odznaczony przez Prezesa Polskiego Związku Tenisa Stołowego złotą odznaką „Za Zasługi dla Polskiego Tenisa Stołowego”. Zmarł w wieku 72 lat.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.