Zapraszamy do udziału w sympozjum naukowym „Podmiotowość kobiet w kulturze europejskiej. Historyczne konteksty i nowe perspektywy”, które odbędzie się 15 listopada 2024 r. w ramach III Liberariów Gnieźnieńskich, w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie.
Podczas III Liberariów Gnieźnieńskich zostanie podjęty temat emancypacji kobiet w kontekstach społecznych, kulturowych, politycznych, prawnych i ekonomicznych. Celem wydarzenia jest zgłębienie osiągnięć, wyzwań oraz szans, przed jakimi stawały i stają kobiety, z uwzględnieniem ich wpływu na naukę, sztukę, sport oraz życie publiczne.
Wydarzenie oferuje interdyscyplinarną perspektywę, umożliwiającą dogłębną analizę roli kobiet zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym. Wystąpienia oraz planowana debata będzie okazją do wymiany poglądów i doświadczeń między uczestnikami, a także przestrzenią refleksji nad ewolucją postrzegania ról kobiet na przestrzeni dziejów. Sympozjum ma na celu zainspirowanie uczestników do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na rzecz równouprawnienia oraz wzmocnienia pozycji kobiet w różnych sferach życia.
Zakres tematów obejmuje analizę stereotypów płciowych w przeszłości i obecnie, dyskusję na temat feminatywów w języku polskim, prezentację sylwetek znanych naukowczyń i wybitnych liderek, przegląd działalności społecznej i filantropijnej kobiet, omówienie inicjatyw wspierających edukację dziewcząt, uhonorowanie noblistek i wybitnych autorytetów, badanie motywu kobiety w sztuce i literaturze, analizę kobiecego aktywizmu społecznego i artystycznego oraz przegląd historii emancypacji oraz dążeń do równouprawnienia płci.
Program:
9:00 – Otwarcie sympozjum
9:15 – prof. Eliza Grzelak, IKE UAM – „Język a kultura. Słów kilka o funkcjonalności komunikologicznej feminatywów”
10:00 – przerwa kawowa
10:15 – dr Aneta Judzińska, WSE UAM – „Kilka słów o służbie wojskowej Polek – refleksje z badań własnych”
11:00 – prof. Edyta Głowacka-Sobiech, WSE UAM – „Kobiety w historii czy historia kobiet?”
11:45 – prof. Filip Kubiaczyk, IKE UAM – „Kobieca piłka nożna jako przestrzeń emancypacji. Przypadek Hiszpanii”
12:30 – Panel dyskusyjny, moderatorka – Agnieszka Ziebarth, Biblioteka IKE – „Podmiotowość kobiet
w kulturze europejskiej. Historyczne konteksty i nowe perspektywy”
13:15 – prof. Anita Stefańska, WPA w Kaliszu – „Arteterapia jako źródło wsparcia kobiet
w dobrostanie i kryzysie”
14:00 – dr Agnieszka Kulig, Biblioteka Kampusu Ogrody – „Bohaterki codzienności – nauczycielki wobec wyzwań rzeczywistości PRL-u. Refleksje na podstawie filmu: Dzień dobry dzieci, Ireny Kamieńskiej”
14:45 – Kamila Kasprzak-Bartkowiak – „Gnieźnieńskie herstorie – studium przypadku”
15:20 – Zakończenie sympozjum
Liberaria Gnieźnieńskie odbędą się po raz trzeci. Organizatorzy zakładają, że Liberaria Gnieźnieńskie Sympozjum Biblioteki IKE będzie wydarzeniem cyklicznym, organizowanym z myślą o pracownikach naukowo-dydaktycznych, studentach oraz społeczności lokalnej. Celem sympozjum jest przede wszystkim propagowanie wiedzy i nauki, każdorazowo koncentrując się na konkretnie określonym zakresie tematycznym.
Prelegenci mają możliwość opublikowania swoich wystąpień w czasopiśmie Studia Europaea Gnesnensia.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.