Budowa drogi, która ułatwiłaby dotarcie do innych rejonów polskiego Wybrzeża także z Gniezna, stała się ostatnio bardzo medialną. Via Pomerania, jak ją określono, ułatwiłaby dotarcie w rejon Słupska, a stamtąd do Ustki czy Darłowa.
Obecnie mieszkańcy naszego regionu, jeśli chcą udać się szybką i w miarę bezpieczną drogą nad morze, muszą korzystać z jedynego wolnego wariantu, jaką jest S5 i A1 do Trójmiasta. Inne opcje, takie jak Kołobrzeg, Mielno czy Darłowo, znajdują się w takim położeniu, że obecnie dojazd do nich prowadzi na zmianę drogami krajowymi i wojewódzkimi.
W planach rozwoju dróg istnieje projekt ekspresowej S11, która prowadzić ma od Poznania do Koszalina. Trasa, która byłaby dogodnym połączeniem, jest w realizacji od wielu lat i wciąż nie widać szans na jej pełne ukończenie – istnieje tylko odcinek z Koszalina do Bobolic, a realizowany jest kolejny do Szczecinka. We wstępnej fazie jest też odcinek z Piły do Szczecinka, który dopiero otrzymał decyzję środowiskową.
Obecnie też mówi się coraz częściej o nowej drodze na Pomorze, prowadzącej do Słupska i Ustki. To wspomniana „Via Pomerania”, czyli droga łącząca Bydgoszcz ze Słupskiem przez Chojnice i Bytów, poprowadzona śladem częściowo DK25, a także drogami wojewódzkimi. Dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego dogodny dojazd do ww. drogi prowadziłby przez S5 do Bydgoszczy.
O pomyśle mówi się od jakiegoś czasu, a już kolejne samorządy są zainteresowane realizacją tego przedsięwzięcia – najpierw z rejonu województwa kujawsko-pomorskiego, a teraz dołączyły kolejne z województwa wielkopolskiego – zainteresowany jest tym Konin oraz Kalisz. W tym tygodniu radni z Konina podjęli apel w sprawie poparcia całego projektu. Kalisz natomiast jest jednym z większych miast w Polsce, które do tej pory nie ma żadnego połączenia drogą ekspresową – S11 do Poznania jest w planach, ale w zasadzie niewiele się w tej sprawie dzieje od wielu lat. Wspomniany apel z Konina jest kierowany do rządu o jak najszybszą realizację tej inwestycji. Póki co nie ma jeszcze żadnej decyzji, także w sprawie pomorskiego odcinka, ale w Sejmie powstał już parlamentarny zespół dot. tej inwestycji.
Jako pozytywne aspekty budowy „Via Pomerania” wskazywane są przede wszystkim trzy sprawy: połączenie ww. ośrodków z Pomorzem i dogodniejszy dojazd nad morze, powiązanie obiektów wojskowych znajdujących się w Inowrocławiu, Bydgoszczy z portem w Ustce oraz rozwój regionalny.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Mówi się o budowie Via Pomerania Ustka-Słupsk-Bytów-Chojnice-Budgoszcz. Ewentualnie z przedłużeniem dalej do A2, co nie jest już takie pewne
Via Pomerania dobra nazwa a Ekspresówka powinna być jak najszybciej wybudowana z Kalisza do Ustki
To nie tylko Kaszuby ale również Wielkopolska , ej szkutnik a jak nie znasz geografii proponuje zapisz się do szkoły, oczywiście podstawówka.
Nie wiem kto wymyślił tą nazwę dla tej drogi. Via Pomerania winniśmy nazywać S6. Miałoby to sens bo to droga wiodąca przez całe Pomorze. A to co miałoby prowadzić z Ustki/Słupska do Bydgoszczy winno się nazywać Via Kashubia gdyż na dobrą sprawę prowadzi z Kujaw przez Kaszuby.