Zmiany, o których mówi się w całym kraju, dotyczące funkcjonowania Poczty Polskiej, dotkną także gnieźnieńską jednostkę. Informacje te są jednak nieoficjalne, ponieważ firma wprost nie chce odnosić się do kwestii zatrudnienia.
Liczba ponad 8 tys. pracowników, o którą to planuje się zmniejszyć zatrudnienie w Poczcie Polskiej w całym kraju, była przedstawiana w ogólnopolskich mediach. Jest więc oczywistym, że sprawa ta dotknie także gnieźnieńską jednostkę, która świadczy usługi w kilku placówkach na terenie miasta. Ponieważ dotarły do nas nieoficjalne informacje o planowanej redukcji personelu, skierowaliśmy w tej sprawie zapytanie do Poczty Polskiej.
– Realizowany przez Pocztę Polską Plan Transformacji jest konieczny, aby odbudować rynkową pozycję jednej z najstarszych w Polsce firm, pełniącej rolę i misję operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej. Program Dobrowolnych Odejść obejmie w tym roku w skali kraju nie więcej niż 8518 etatów, w dużej mierze z obszarów administracji i wsparcia (dyrektorzy, kierownicy, pracownicy administracji i wsparcia różnego typu stanowią połowę wytypowanych osób). Nie wiadomo jednak jeszcze, jaka część pracowników przyjmie ofertę PDO. Nie podajemy szczegółowych danych dotyczących regionów, w tym dotyczących zatrudnienia w poszczególnych placówkach – to wewnętrzne informacje organizacyjne – przekazano nam z Biura Prasowego Poczty Polskiej.
Z naszych informacji wynika jednak, że propozycję dobrowolnego odejścia otrzymać miało kilkunastu pracowników gnieźnieńskiej Poczty, w tym także kilku listonoszy. Warunki odejścia są przedstawiane do realizacji w najbliższym czasie (od kolejnego miesiąca) i większość decyduje się z nich skorzystać. Ponadto w gnieźnieńskiej jednostce wprowadzone zostają zmiany strukturalne w przyjmowaniu przesyłek i ich dalszemu przekazywaniu.
Jak nas zapewniono w odpowiedzi z Poczty Polskiej, przyjęcie PDO pozwala na otrzymanie rekompensaty: – jej wysokość może stanowić 9-krotność miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, jeśli będzie wypłacana co miesiąc lub równowartość 5-krotności wynagrodzenia zasadniczego, jeżeli ma być wypłacona jednorazowo w terminie 21 dni od daty rozwiązania stosunku pracy. – Wybór wariantu rekompensaty należy wyłącznie do pracownika, a zabezpieczenie finansowe z tytułu PDO może wynieść maksymalnie równowartość rocznego wynagrodzenia. Ponadto program osłonowy zakłada możliwość kontynuacji ubezpieczenia grupowego i dodatkowej opieki medycznej przez 3 lata od rozwiązania umowy, umorzenie zwrotu kosztów za szkolenia czy studia ukończone w czasie pracy, brak okresu wypowiedzenia umożliwiający rozpoczęcie nowej pracy już następnego dnia po rozwiązaniu umowy czy dostęp do platformy edukacyjnej do końca tego roku – przekazano.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Współczuję każdemu kto traci pracę.
PS. Ładny budynek poczty mamy, chodząc ulicami tego nie dostrzegłam.