Czym zajmuje się Sanepid, co kontroluje i jaki jest zakres prowadzonych badań? Na te pytania mogli sobie odpowiedzieć młodzi ludzie, którzy w miniony poniedziałek odwiedzili gnieźnieńską Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W ramach dnia otwartego poznawali obszar działań realizowanych przez tę jednostkę.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, z okazji Światowego Dnia Zdrowia, postanowiła zaprosić najmłodszych mieszkańców naszego regionu do tego, by poznali działalność instytucji znajdującej się przy ul. św. Wawrzyńca 18. Sanepid – bo tak przyjęło się w skrócie określać tę jednostkę – otworzył przed nimi niemal wszystkie pomieszczenia, przedstawiając zadania, których podejmują się jego pracownicy.
Sanepid tego dnia odwiedzali uczniowie szkół podstawowych oraz średnich – dla nich była to forma nietypowej lekcji, a dla pracowników PSSE, poza prezentacją placówki, także okazja do profilaktyki. Dlatego w trakcie spotkania uczniowie mogli się dowiedzieć, jak Sanepid zabezpiecza bezpieczeństwo na terenie powiatu poprzez kontrolę różnych miejsc, jak punkty poboru wody, stołówki czy kąpieliska, ale także stara się promować zdrowotność w zakresie niepalenia papierosów, codziennej higieny, szczepień ochronnych, porad klasyfikatora grzybów, chorób zawodowych itp. Spektrum tych działań jest bardzo szerokie, a uczniowie dowiadywali się także o zasadach np. odbioru budynków czy zagrożeniu wynikającemu z zażywania dopalaczy.
To wszystko dopełniała nie tylko wiedza przekazywana w formie słownej, ale także praktycznej – były porady dietetyka, rozmowa o profilaktyce chorób nowotworowych czy badaniach laboratoryjnych. W tym ostatnim przypadku można było się przekonać, czym grozi niemycie rąk przed posiłkiem i jak szybko rozwijają się bakterie – na przykładzie prezentowanych próbek.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ta profilaktyka zadziała chociażby u części uczestników, bo choć niektóre tematy mogły się młodym ludziom wydawać zabawne lub też – nie ukrywajmy – niezbyt „porywające”, to jednak w przyszłości, jako osobom dorosłym, może im przyjść się z nimi zmierzyć. Warto mieć więc taką świadomość i takie inicjatywy, jak dzień otwarty, na pewno w poszerzeniu tej wiedzy może im pomóc.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.