Organizatorzy corocznego świętowania odpustu św. Wojciecha i imienin miasta, przedstawili założenia inicjatyw przygotowanych na tę okazję. W tym roku będą one miały szczególny kontekst związany z obchodami 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. W programie wydarzenia kulturalne, religijne i rozrywkowe. Obecni będą przedstawiciele władz państwowych, liczni parlamentarzyści i goście z całego kraju oraz zza granicy.
O programie obchodów informowaliśmy jeszcze w marcu br., ale teraz przybliżono założenia świętowania zaplanowanego na ostatni pełny tydzień kwietnia – tuż po świętach wielkanocnych tj. od 23 do 27 kwietnia br.
Abp Wojciech Polak przypomniał o obchodzonej w 2016 roku 1050. rocznicy chrztu, a także 600-leciu prymasostwa w kontekście tych wydarzeń, które odbędą się w tym roku: – Zbliżamy się do świętowania uroczystości, które też są konsekwencją tego, co się wydarzyło wcześniej. Myślę tu o Zjeździe Gnieźnieńskim, a więc pielgrzymce Ottona III do relikwii świętego Wojciecha w Gnieźnie i przy okazji o symbolicznym naznaczeniu księcia Bolesława na przyjaciela cesarza, co zapowiadało być może to wydarzenie, które potem w 1025 roku miało miejsce – mianowicie koronację pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, a potem pod koniec roku po jego śmierci jego syna Mieszka II Lamberta.
– Zaczynamy imieniny miasta już 23 kwietnia w dniu św. Wojciecha, patrona Polski i Gniezna, od Mszy świętej, która odbędzie się o godzinie 12 w katedrze, a o godzinie 14 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gniezna. Na niej tradycyjnie nastąpi uhonorowanie osób medalami okolicznościowymi, które zasłużyły się w ostatnich latach, jeśli chodzi o działalność społeczną. Będzie także inauguracja znaczka pocztowego, który został wydany na okoliczność 1000. rocznicy koronacji królewskiej we współpracy z Pocztą Polską – mówił prezydent Michał Powałowski (pełen program wydarzeń poniżej). Jak dodał jeszcze włodarz miasta: – Wszystkich gnieźnian zapraszam w tych dniach, a także wszystkich, którzy przyjadą do Gniezna, aby wspólnie z nami to ważne wydarzenie, jakim było 1000-lecie koronacji królewskich świętować, ale też uczestniczyć w odpuście św. Wojciecha, patrona Polski, Gniezna i Europy.
W sobotę 26 kwietnia, po zgromadzeniu posłów i senatorów w hali widowiskowo-sportowej (o godzinie 12), w katedrze odbędzie się Koncert Koronacyjny w wykonaniu Chóru Prymasowskiego i Capella Musica Gnesnensis: – Zaproszeni są na ten koncert uczestnicy zgromadzenia, ale jest to również wydarzenie otwarte, na które też wszystkich serdecznie zapraszamy. W trakcie koncertu przewidziane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Przed rozpoczęciem koncertu prezydent odsłoni w katedrze, która jest przecież aulą koronacyjną, pamiątkową tablicę, która upamiętni milenium koronacji królewskich – mówił ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik prasowy Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
W godzinach wieczornych w sobotę odbędą się tradycyjne Nieszpory o św. Wojciechu, po której ulicami miasta przejdzie tradycyjna procesja z relikwiami do kościoła św. Michała Archanioła. Kolejnego dnia przewidziana jest również procesja według zwykłego porządku na Wzgórze Lecha, gdzie o godzinie 10 w katedrze odprawiona zostanie uroczysta Msza święta jubileuszowa i odpustowa. Będzie ona transmitowana na telebimie przy bazylice z miejscami siedzącymi, a także przez kanał YouTube Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Na odpust św. Wojciecha do Gniezna przybędą także pielgrzymki: – Wszystkie grupy, które przybędą do Gniezna, najpierw spotkają się w kościele bł. Radzyma Gaudentego, pierwszego arcybiskupa. W ten sposób uczcimy 1025-lecie naszej archidiecezji. Hasło pielgrzymki podał nam sam papież Franciszek, zwołując Rok Święty „Pielgrzymi Nadziei”. Dlatego wszystkie grupy, które przybęda do kościoła bł. Radzyma Gaudentego, spotkają się ze świadkiem nadziei – będzie to świadectwo Basi Turek – mówił ks. Michał Bubacz, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Z okazji 1000. rocznicy Archidiecezja Gnieźnieńska wydała dwie publikacje – „Gniezno 1025. Kolebka królestwa”, nowe wydanie albumu fotograficznego o katedrze oraz wyemitowano banknot kolekcjonerski, który od 1 maja br. będzie dostępny w Księgarni Archidiecezjalnej przy ul. Tumskiej.
Środa, 23 kwietnia
Piątek, 25 kwietnia
Sobota, 26 kwietnia
Niedziela, 27 kwietnia
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.