Połamania piór – pozostaje życzyć przyszłym absolwentom szkół średnich, którzy dzisiaj rozpoczynają zdawanie pierwszego z egzaminów dojrzałości. Na początek język polski, a w kolejnych dniach – następne przedmioty.
W poniedziałek 5 maja o godzinie 9 w wielu salach lekcyjnych czy gimnastycznych oraz aulach wybrzmiewa dźwięk rozcinanych opakowań z arkuszami egzaminacyjnymi. Tak rozpoczyna się matura z języka polskiego oraz ponad dwa tygodnie zmagań z wiedzą z różnych przedmiotów, które będą decydować o wynikach zawartych na świadectwie.
– Dzisiaj może mieć ze sobą dwa czarne długopisy i butelkę wody w przezroczystej butelce. Takie są wymogi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – przekazała Róża Grabowska, dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego, w którym zdaje egzaminy 173 uczniów, a w całym powiecie – ponad 800. Jak dodała: – Są dwa zeszyty – pierwszy ma dwie części. Pierwsza to czytanie ze zrozumieniem tekstów popularnonaukowych, publicystycznych. Ten pierwszy element składa się z pytań, z czytania ze zrozumieniem i napisania notatki syntetyzującej. Druga część tego pierwszego arkusza to tekst historyczno-literacki i potem jest drugi zeszyt, gdzie jest wypracowanie, gdzie uczeń ma do wyboru dwa tematy – pisze pracę na jeden z nich minimum na 300 słów.
Jak dodała dyrektor II LO, według niej obecna matura z języka polskiego, w porównaniu do tej sprzed dwóch, trzech dekad jest łatwiejsza z uwagi na inny charakter stawianych zadań czy ilości materiału niezbędnego do umiejętnego interpretowania.
We wtorek matematyka, a w kolejnych dniach następne przedmioty – i tak do 22 maja br. Wyniki za kilka tygodni, ale już w ich oczekiwaniu dla wielu maturzystów – najdłuższe w dotychczasowym życiu wakacje.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.