Liczba osób uprawnionych do głosowania, które udały się do urn w minioną niedzielę na terenie powiatu gnieźnieńskiego jest znacznie mniejsza niż uczestników wyborów parlamentarnych z 2023 roku. Rekordu nie udało się pobić, ale i tak tegoroczny wynik jest najlepszy, jeśli chodzi o prezydenckie.
Po zaprezentowaniu wyników pierwszej tury wyborów, które odbyły się 18 maja br. (zobacz więcej), można jeszcze odnieść się do zainteresowania udziałem w głosowaniu przez osoby, które były do tego uprawnione. W tym roku było 13 kandydatów, co może sugerować duży wybór, ale jednocześnie powodować spore wątpliwości, przy którym nazwisku zasłużenie postawić „X”. Mimo to, patrząc na procentowy wynik frekwencji, tegoroczna I tura wyborów prezydenckie cieszyła się największym uznaniem w ostatnim ćwierćwieczu. Póki co pozostaje czekać na II turę.
18 maja 2025 roku do urn w powiecie gnieźnieńskim głosować mogło pójść 107 998, a dokonało to 70 777 osób czyli 65,54%. W skali województwa plasuje to nasz region na 11 pozycji (na 35). Najwięcej było w powiecie poznańskim – 75,15% – oraz w samym Poznaniu – 74,86%.
65,54% osób biorących udział w głosowaniu w powiecie gnieźnieńskim jest najwyższym wynikiem, jeśli chodzi o wybory prezydenckie z ostatnich 25 lat. Poniżej zestawienie:
Mimo to, brakuje jeszcze do rekordu frekwencji z wyborów parlamentarnych z 2023 roku, kiedy to w powiecie gnieźnieńskim do urn udało się 74,94% uprawnionych osób (dane dla Sejmu), a więc 81 520 osób wówczas uprawnionych na 108 782 mogących głosować. To oznacza, że – porównując te wyniki – w tym roku około 10 tys. osób z regionu zdecydowało się nie brać udziału w wyborach prezydenckich.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.