20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół, a z tej okazji gnieźnieńska Komenda Powiatowa Policji pochwaliła się swoim funkcjonariuszem, który swój wolny czas poświęca właśnie pszczołom. Pasją „zaraził się” od teścia, a sam nie ukrywa, że z owadami można nawiązać relacje, a przy tym pomóc naturze.
Asp. Jacek Piekarski służy na komisariacie w Trzemesznie, a pszczelarstwem zajął się cztery lata temu. Temat wciągnął go tak bardzo, że dzisiaj sobie nie wyobraża życia bez tych owadów – wspólnie z teściem mają 120 uli, w których mieszkają dziesiątki tysięcy pszczół.
Owady już jakiś czas temu rozpoczęły swoje „życie” na kwitnących łąkach i polach. – Każdego dnia, od maja do września poświęca im około 3 godzin, bo pszczelarstwo ale to nie tylko wybieranie miodu, ale przede wszystkim troskliwa opieka nad rodzinami pszczelimi. Dbanie o ich zdrowie, kontrolowanie kondycji uli, zabezpieczanie przed chorobami i szkodnikami – wszystko to wymaga ogromnej wiedzy i zaangażowania – opisuje asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy KPP Gniezno dodając, że jednak początki nie były łatwe, a przy tym wymagało to wiele szkolenia – poprzez teorię zawartą w książkach i artykułach, na praktyce u innych pszczelarzy i radach teścia kończąc. Pasieki posiada w trzech lokalizacjach – Procyniu, Ostrowie pod Przyjezierzem oraz Wszedzieniu niedaleko Mogilna.
– Ma również pszczelarską lawetę do przewożenia uli, by znalazły się one jak najbliżej kwitnących w danej chwili drzew lub kwiatów. Jego pszczoły produkują różne rodzaje miodów: rzepakowy, wielokwiatowy, lipowy, faceliowy, akacjowy i gryczany. Jacek nie ogranicza się jednak tylko do prowadzenia pasieki. Angażuje się również w działania edukacyjne i proekologiczne. Chętnie opowiada o swojej pasji najmłodszym podczas lokalnych festynów i spotkań edukacyjnych. Jego barwne opowieści o życiu pszczół zawsze budzą entuzjazm zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych – dodaje. Asp. Jacek Piekarski udziela się regularnie w akcjach charytatywnych, ale także uświadamia rolników, żeby wszelkie opryski wykonywali w godzinach wieczornych, kiedy pszczoły kończą swoją dzienną aktywność. Zachęca też do sadzenia roślin miododajnych, które zapewniają „materiał” pszczołom do pracy nad miodem.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.