|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Rowerem miejskim w kierunku gminy

Rower miejski, który funkcjonuje od kilku lat na terenie Gniezna, przyjął się wśród mieszkańców. Teraz padła propozycja, by może rozszerzyć go w przyszłości o tereny położone na obszarze gminy Gniezno, co by dodatkowo sprzyjało promocji tego środka transportu. Na przeszkodzie jednak mogą stać koszty.

Propozycja padła ze strony radnego gminnego Mariusza Nawrockiego, który w tej sprawie skierował interpelację. Jak przekonuje, idea roweru miejskiego sprawdziła się na terenie miasta, a on sam twierdzi, że zainteresowanie jego wykorzystaniem zgłaszają także mieszkańcy gminy – szczególnie tych wsi, które są położone bezpośrednio blisko Gniezna.

– Proponuję rozpoczęcie pilotażu w formie kilku stref wypożyczeń zlokalizowanych w pobliżu głównych ciągów komunikacyjnych, w sąsiedztwie przystanków autobusowych oraz osiedli mieszkaniowych. W razie potrzeby deklaruję wsparcie w promowaniu inicjatywy wśród mieszkańców oraz gotowość do współpracy w ramach konsultacji społecznych – zaproponował, wskazując „próbną” trasę rozszerzenia systemu we wschodniej części gminy, w rejonie Wełnicy, osiedla Łąkowego i Jankówka. To ostatnie posiada dogodne połączenie ciągiem pieszo-rowerowym i chodnikiem z dopuszczonym ruchem rowerowym wzdłuż ul. Roosevelta (co jednak oznacza, że rowerzyści mogą też jechać jezdnią). Jest to bardzo uczęszczany szlak, zwłaszcza w okresie letnim.

W sprawie rozszerzenia systemu do interpelacji przedłożony został kosztorys, jednak wykonany ze stanem na październik 2023 roku, który obejmuje montaż infrastruktury, aktualizację aplikacji oraz zakup 12 rowerów i obsługę przez operatora – MPK Gniezno. Wówczas wynosił on w najtańszej wersji 61 tys. złotych. Od tego czasu ceny jednak wzrosły. W 2023 roku obsługa systemu roweru miejskiego zaplanowana była w budżecie Miasta Gniezna na kwotę 400 tys. złotych – w 2025 roku jest to już 500 tys. złotych. Przekłada się to jednak na popularność systemu, która jest spora.

W odpowiedzi na propozycję zawartą w interpelacji, wójt gminy Gniezno Maria Suplicka odpowiedziała, że na obecnym etapie w 2025 roku nie ma możliwości pozytywnego rozpatrzenia propozycji z uwagi na brak zapisów w tegorocznym budżecie. Poza tym oznaczałoby to konieczność wprowadzania zmian w systemie roweru miejskiego w połowie jego funkcjonowania.

Jak jednak zawarto dalej w odpowiedzi: – Mając jednak na uwadze głosy mieszkańców w tej sprawie, do końca września 2025 r. w uzgodnieniu z Miastem Gniezno, dokonamy ponownej analizy kosztów. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia finansowego systemu Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego, zaproponujemy wprowadzenie zadania do projektu budżetu na 2026 r. Należy pamiętać, że pozytywna decyzja wiązać się będzie z koniecznością zabezpieczenia środków na utrzymanie systemu w latach następnych, łącznie z kosztami dalszej rozbudowy. Pozostaje więc czekać na kosztorys i ewentualną decyzję w tej sprawie ze strony Urzędu Gminy oraz Rady Gminy.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.