Przez ostatnie pół roku kolejki po odbiór dokumentów w Starostwie Powiatowym ominęło 2 tysiące osób – to ci, którzy skorzystali z możliwości, jaką daje czynny całą dobę urzędomat. Urządzeniem oraz całym systemem jego funkcjonowania interesują się także samorządowcy z innych miast.
W minioną środę 16 lipca br. Starostwo odwiedziła delegacja z powiatu toruńskiego. W jej skład weszli Dominik Gredecki, dyrektor Wydziału Komunikacji oraz pracownicy tamtejszego Starostwa. Gości przyjęła Ewa Barłoga-Purol, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Wizyta miała na celu zapoznanie się z funkcjonowaniem i obsługą urzędomatu oraz systemu informatycznego wspierającego pracę Wydziału Komunikacji i Transportu, które szczegółowo przedstawił dyrektor wydziału – Robert Bazułka.
Podczas spotkania zwrócono uwagę na szereg korzyści płynących z wdrożenia urzędomatu, który, co już wskazano, znacząco zwiększa dostępność usług dla mieszkańców, umożliwiając odbiór dokumentów poza godzinami pracy urzędu, bez konieczności stania w kolejkach. Kolejki co prawda nie zostały jeszcze całkowicie wyeliminowane, to jednak wprowadzenie tego rozwiązania jest pierwszym, istotnym krokiem w kierunku poprawy jakości obsługi interesantów. – W kontekście dalszego usprawniania obsługi mieszkańców, zwrócono również uwagę na to, że oprogramowanie urządzenia na bieżąco przechodzi aktualizacje, co zapewnia zarówno sprawny obieg dokumentów, jak i bezpieczeństwo ich wydawania – informuje Starostwo.
Ewa Barłoga-Purol, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, zapowiedziała również kolejne kroki w kierunku poprawy dostępności i organizacji pracy wydziału – w najbliższym czasie planowana jest rozbudowa urzędomatu o dodatkowy moduł z 48 skrytkami oraz wdrożenie systemu rezerwacji wizyt online, który – jak podkreśliła – istotnie zmniejszy kolejki i jeszcze bardziej usprawni funkcjonowanie wydziału.
Dla przypomnienia, od początku 2025 roku mieszkańcy powiatu coraz chętniej korzystają
z nowoczesnych rozwiązań – tylko za pośrednictwem urzędomatu wydano już ponad 2000 dowodów rejestracyjnych. Rekordowy okazał się kwiecień, kiedy aż 429 osób odebrało dokument właśnie w ten sposób. Co istotne, aż 60% odbiorów odbywa się poza godzinami pracy urzędu, głównie między godziną 15:30 a 18:30, co czyni to rozwiązanie idealnym dla osób pracujących lub mających ograniczony czas w ciągu dnia.
W całym pierwszym półroczu 2025 roku wydano łącznie 15 510 dowodów rejestracyjnych – aż o 1196 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.