Rozpoczął się największy obóz Hufca ZHP Gniezno. Został on zorganizowany przez kadrę 44 Szczepu Harcerskiego „Krzemień” im. hm. Floriana Marciniaka i obywa się w leśnej bazie harcerskiej „Harcówka” w Piecniku koło Wałcza. Poza harcerzami z Gniezna w obozie uczestniczą harcerze i zuchy ze Szczytnik Duchowych, Zdziechowy i Żydowa. To członkowie 25 Szczepu Harcerskiego „Płomienie” i nowo powstającego szczepu 51. W obozie uczestniczy prawie 230 osób.
Obóz Krzemienia to część Harcerskiej Akcji Letniej naszego gnieźnieńskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Już wcześniej na obozu wyjechali harcerze z Kłecka i z innych szczepów gnieźnieńskich. 9 Szczep Harcerski „Wilcza Wataha” z Kłecka wybrał się (podobnie jak Krzemień) do Piecnika i już powrócił do domu. 17 Szczep Harcerski „Błękit” wyjechał do Unieścia. 6 Szczep Harcerski spędza wakacje na stanicy harcerskiej w Próchnówku. W sumie większość z ponad 600 członków Hufca Gniezno spędzi część wakacji na koloniach zuchowych, stałych obozach harcerskich i obozach wędrownych. Ostatni harcerze powrócą do domów pod koniec sierpnia.
Wszystkie te działania przygotowuje przez cały rok duża grupa instruktorów harcerskich działających na zasadzie wolontariatu. To nie tylko przygotowanie ciekawego programu, ale również przygotowanie całej logistyki obozowej oraz zdobywanie grantów. Już w czasie trwania obozu dorosłą kadrę wspierają wędrownicy czyli uczniowie szkół średnich w tworzeniu ciekawego programu dla młodszych.
W obozach biorą udział jako uczestnicy zuchy (w wieku 7-10 lat), harcerze (11-13 lat) i harcerze starsi (14-16 lat). Po to, by pojechać na obóz zuchy i harcerze, powinni przejść rok pracy w drużynie. Dzięki temu są dobrze przygotowani do trudów obozu, na którym spędzają czas z dala od rodziny. Szczególnie, że uczestnicy pozbawienie są możliwości korzystania ze smatfonów, co pozwala na „elektroniczny detoks”. Już wkrótce we wrześniu ruszą nowe zapisy do gromad i drużyn. Informacji o tym warto poszukać w Internecie lub w szkole.
Wracając do obozu „Krzemienia”. W poniedziałek 21 lipca, na apelu porannym, oficjalnie została mianowana kadra obozu oraz wciągnięta na maszt flaga Polski. Przed zuchami i harcerzami dwa tygodnie leśnej przygody. W tym roku Krzemień realizuje program nawiązujący do czasów panowania Piastów. Poza zwykłymi zajęciami leśnymi pojawi się cykl zajęć „w pracowni dawnych rzemieślników”. W pracowni powroźniczej poznają tajniki zapomnianej już sztuki powroźnictwa. U bartnika znajdą odpowiedź na pytanie, dlaczego był to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów średniowiecznych, a mimo to tak wiele osób chciało go wykonywać. Każdy będzie mógł wykonać własnoręcznie świecę z wosku pszczelego. W średniowiecznym skryptorium będą uczestniczyli w lekcji kaligrafii oraz iluminatorstwa. W pracowni papierniczej harcerze nauczą się wytwarzać papier czerpany. W średniowiecznej mennicy Bolesława Chrobrego harcerze będą mieli niepowtarzalną okazję własnoręcznie wybić denar pierwszego polskiego króla.
Oczywiście nie zabraknie wyjść do lasu, szałasów, wieczornych ognisk, biegów na orientację. Harcerze zmierzą się z sobą w turnieju zastępów. W trakcie harcerskiego biegu terenowego udowodnia swoją wiedzę i umiejętności, by zdobyć kolejny stopień harcerski. Wszystko to po to, by dzieci nauczyły się samodzielności, a młodzież zdobywała umiejętności liderskie. Planowany powrót z obozu będzie miał miejsce w sobotę 2 sierpnia.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.