Ośrodek Szkolenia Policji w Gnieźnie w przededniu otwarcia

Nowa jednostka szkoleniowa Policji w Gnieźnie rozpocznie oficjalnie działalność od 24 października – zajęcia już się odbywają, a w piątek zaplanowano uroczystość otwarcia. Wydarzenie będzie otwarte dla mieszkańców, a Policja opowiedziała o zakresie zajęć, które będą prowadzone w kompleksie przy ul. Kostrzewskiego. Docelowo ma się tu szkolić nawet 200 funkcjonariuszy, którzy w razie takiej nagłej potrzeby mogą wzmocnić gnieźnieńską jednostkę.
Gmach Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie w bardzo krótkim czasie zmienił swój charakter – tuż przy wejściu wisi już tablica „Ośrodek Szkoleniowy Policji w Poznaniu Oddział w Gnieźnie„. To tylko symboliczny charakter, bowiem wnętrza budynków, które wynajęto od Uniwersytetu im. Adma Mickiewicza w zasadzie nie zmienią swojego zagospodarowania – nadal będą w nich odbywać się zajęcia, ale już o innym charakterze. Od tego miesiąca br. ruszyły już zajęcia, a oficjalne otwarcie przewidziano na piątek 24 października – o godzinie 10 rozpocznie się piknik rodzinny, a w południe przewidziano główną uroczystość.
– To ważne wydarzenie nie tylko dla policjantów z Wielkopolski, którzy mają swój ośrodek szkoleniowy, gdzie będą mogły odbywać kursy specjalistyczne duża grupa naszych funkcjonariuszy, doskonalić swoje umiejętności oraz kompetencje, ale to też bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców Gniezna – przekazał mł. insp. Andrzej Borowiak, oficer prasowy KWP Poznań. W czwartek 23 października dziennikarze mogli zapoznać się z planem zagospodarowania całego kompleksu oraz wykorzystania poszczególnych jego części.
Jak przekazano w trakcie spotkania, w ciągu ostatniego roku udało się pozyskać nowe siły w formacji, które przechodzą zasadnicze szkolenie, ale od pewnego czasu istniało zapotrzebowanie na stworzenie nowej jednostki. Takiej, w której obecni już w Policji funkcjonariusze mogliby się dodatkowo kształcić na specjalnych kursach. Wynajęcie budynku IKE w Gnieźnie jest dużym atutem, bo nie trzeba budować nowego obiektu, co kosztowałoby wiele milionów złotych.
– Dzięki temu zarówno my będziemy mieli korzyść, że możemy rozpocząć szkolenie ponad 150 funkcjonariuszy, Uniwersytet ma solidnego najemcę, a Miasto Gniezno będzie miało nowych ludzi, którzy nie tylko będą tu tymczasowo mieszkać i żyć w mieście, ale będą do dyspozycji w poważnych sytuacjach kryzysowych, np. gdyby doszło do zaginięcia dziecka lub osoby w podeszłym wieku – przyznał mł. insp. Andrzej Borowiak.
– W tym ośrodku szkoleniowym równocześnie już może kształcić się ponad 150 policjantów, a docelowo, jak tylko dopełnimy inwestycyjnych rzeczy związanych z akademikiem, to nawet 200 policjantów będzie mogło się tutaj szkolić. To nie są policjanci, którzy dopiero rozpoczynają służbę w Policji, tylko funkcjonariusze z doświadczeniem w służbie. Będą tu przechodzić specjalistyczne kursy np. związane z pracą oficerów dyżurnych, dla dzielnicowych, menadżerskie, szkolenie podoficerskie, aspiranckie. Zakres tych kursów, szkoleń jest bardzo szeroki i ma wymiar doskonalenia zawodowego – dodał mł. insp. Andrzej Borowiak.
Zajęcia w ośrodku odbywać się będą w trybie kilkutygodniowym po 5 dni w tygodniu. W akademiku będą zapewnione noclegi, a w sali gimnastycznej – ćwiczyć. Dzięki wsparciu Powiatu Gnieźnieńskiego została także wyposażona siłownia. Również w stołówce wydawane będą posiłki.
#Tagi
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.




















