Przejdź do treści głównej



NFZ zalega Szpitalowi 5 mln złotych za świadczenia. „Dziekanka” czeka na jeszcze więcej

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie

Sytuacja jest niepokojąca, gdyż zaległości się zdarzały, ale nigdy na aż tak dużym poziomie – tylko Szpital Pomnik Chrztu Polski czeka na 5 mln złotych, które NFZ powinien przekazać na wykonane świadczenia zdrowotne. Dyrekcja liczy na rozwiązania systemowe i… czeka. W tym wszystkim stara się manewrować tak, by nie było to jeszcze odczuwalne dla personelu i pacjentów.

O zaległościach Narodowego Funduszu Zdrowia można przeczytać w różnych doniesieniach medialnych z całego kraju. Szpitale czekają na pieniądze za wykonane świadczenia, co trwa już od długiego czasu. Dla wielu z nich oznacza to ograniczenia w funkcjonowaniu, przekładanie zabiegów itp. Każda jednostka stara się działać na takim poziomie, by nie było to odczuwalne, ale wiele z nich dochodzi do pewnej granicy.

– Nasz szpital nie ma zapłaconych świadczeń od kwietnia do dnia dzisiejszego na kwotę prawie 5 mln złotych z NFZ-u. Ta sytuacja się komplikuje, nigdy tak wcześniej nie było, ale mimo tych informacji i tego, że docelowo będą jakieś zmiany w systemie, my chcemy ten szpital dalej rozwijać – przyznał dzisiaj Filip Waligóra, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Powiedział to przy okazji prezentacji nowego sprzętu, który został zakupiony ze środków przekazanych od Powiatu Gnieźnieńskiego – nowego ultrasonografu do pracowni endoskopii.

Obecnie szpital przy ul. 3 Maja i św. Jana dysponuje prawie 300 łóżkami, zatrudniając około 1000 osób z czego około 650 na umowie o pracę. Obecnie nawet około 30% pacjentów Szpitala Pomnik Chrztu Polski stanowią osoby spoza powiatu gnieźnieńskiego, co pokazuje, że celem, jakim było utworzenie z niego lecznicy regionalnej, stało się faktem.

– Próbujemy sobie w tej niełatwej dzisiaj rzeczywistości radzić, bo z NFZ spływają bardzo niedobre sygnały. Na razie działamy tak, by te zmiany nie były odczuwalne dla pacjentów i mamy nadzieję, że jakieś rozwiązania systemowe zostaną zaproponowane – przekazał Filip Waligóra. Nieopłacone świadczenia to problem dla szpitala, który nie może zapłacić wykonawcom – to idzie dalej, co powoduje, że system ochrony zdrowia zaczyna się chwiać.

Nie lepiej jest w „Dziekance” – tam nieuregulowane świadczenia są na poziomie 6,9 mln złotych (według stanu na 15 października br.). Informację tę pozyskał radny sejmiku Łukasz Grabowski w odpowiedzi na swoje zapytanie w tej sprawie. W Poznaniu te „długi” tamtejszych szpitali są jeszcze większe.

W odpowiedzi na powyższą interpelację, Katarzyna Kretkowska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego przekazała, że z NFZ prowadzone są rozmowy w kierunku jak najszybszego uregulowania zobowiązań, ale także zwiększenia limitów na te świadczenia, które mają duży popyt.

W przypadku nieopłacenia świadczeń, zobowiązania będą cały czas rosnąć – w przypadku „Pomnika” w Gnieźnie to około 2,5 mln złotych za kolejny kwartał. Póki co też nie widać światełka w tunelu.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
hatfusk
hatfusk
03/11/2025 21:22

Uśmiechnijcie się brygada, przecież macie co wybraliście hahaha

Maciej
Maciej
03/11/2025 15:50

Uśmiechnięci rządzą !