Przejdź do treści głównej


MPK przydałoby się więcej miejsca, ale to wymagałoby wyburzenia budynku

Na terenie zajezdni MPK Gniezno przy ul. Wesołej przydałoby się więcej miejsca i jest ono możliwe do zdobycia, ale wymagałoby przesiedlenia mieszkańców jednego z budynków oraz jego wyburzenia. Póki co mieszkają na „wyspie”, z jednej strony mając drogę, a z drugiej manewrujące autobusy. Tymczasem baza MPK na os. Grunwaldzkim mogłaby się wtedy jeszcze rozwinąć.

Kiedyś był to teren, który wymagał zagospodarowania i w drugiej połowie lat 50. XX wieku zdecydowano ulokować tu bazę miejskiej komunikacji autobusowej. Nikt wtedy nie patrzył na to, że było to pośrodku osiedla mieszkaniowego, powstałego w dawnych poniemieckich koszarach. Ponieważ nigdy nie zdecydowano się na przeniesienie jej w inną, bardziej dogodną lokalizację, baza MPK Gniezno nadal ma swoją siedzibę przy ul. Wesołej.

Mimo, że liczba autobusów z ponad 70 sztuk, jakie jeździły jeszcze w latach 80. na liniach miejskich i podmiejskich, spadła na przestrzeni lat do obecnych 37, to jednak wymagania, rozmiary pojazdów, a także zaplecze techniczne uległy zmianie. MPK przydałoby się więcej miejsca, aby usprawniło to funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, radny Jan Szarzyński przedstawił taką propozycję, by umożliwić powiększenie terenu spółki o nieruchomość, na której obecnie znajduje się jeden barak, stanowiący swojego rodzaju enklawę, otoczoną placem manewrowym zajezdni oraz ulicą Wesołą: – Tam jest w sumie 5 mieszkańców – stwierdził, wyliczając ilość zamieszkanych lokali.

Prezes spółki Wojciech Gulczyński przyznał, że o takim rozwiązaniu myśli już od dawna i jest on znany władzom miasta. – Wszystko zależy, czy znajdą się lokale zastępcze – przyznał, dodając, że ten teren bardzo by się przydał: – Tam jest półtora tysiąca metrów kwadratowych. To byłoby ułatwienie, bo stwarzałoby to możliwość dalszego rozwoju elektromobilności, a to jest uzależnione od tego budynku, bo nie ma gdzie tych ładowarek postawić – stwierdził prezes.

– To nie jest budynek, w którym odbywa się ta „prywatyzacja”, więc nikt tam niczego nie kupi. Zachętą dla mieszkańców tego budynku może być fakt, że ciągle są zamiany, tzn. można zamienić mieszkanie w nieruchomości w budynku takim, gdzie jest sprzedaż z bonifikatą – stwierdził Paweł Seweryn, dyrektor Wydziału Majątku Miasta, dodając iż radny zgłaszający propozycję może zachęcać mieszkańców do skorzystania z tej możliwości.

Zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska przyznała, że w tych budynkach są mieszkańcy, którzy przebywają tam od wielu lat, więc to wcale nie jest takie oczywiste, że będą chcieli opuścić to miejsce. Dodała, że może okazją będzie jeden z dwóch bloków, jaki Miasto planuje wznieść przy ul. Cymsa (nie SIM, ale drugi, z mieszkaniami komunalnymi, który ma powstać w ciągu 2 lat): – Często osoby mieszkające w zasobie komunalnym, co wiemy z doświadczenia, są przywiązane do osiedla, w którym funkcjonują – przyznała nadmieniając, że lista osób oczekujących na mieszkania jest wciąż długa i obecnie trudno jest rozpatrywać powyższy temat. Spółce więc pozostaje jeszcze poczekać.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
Damian
23/01/2026 10:02

Co to za durny pomysł żeby w środku osiedla była baza… co te parę metrów zmieni… chyba że firma się restrukturuzuje, upada …. i będzie to tylko oddział Poznańskiego MPK hm 💪

avalon
avalon
22/01/2026 20:28

Przede wszystkim, MPK w latach 80, 90 i kilka lat po 2000 zawsze miało dodatkowy plac postojowy. Na przestrzeni lat były to cztery różne lokalizacje:

  • w latach 80 – Grunwaldzka, niezabudowany wówczas teren między Armii Krajowej i Artyleryjską, obecnie są tam bloki
  • na przełomie lat 80/90 – 17 Dywizji Piechoty, nieużytek za magazynami składu budowlanego
  • w latach 90 – Słoneczna, teren obok przystanku Słoneczna 3, obok Veluxa, teraz stoi tam maszt telekomunikacyjny
  • na początku lat 00: teren zlikwidowanych koszar przy Grunwaldzkiej, po lewej od stacji paliw Hawa, obecnie są tam bloki
Jaimojjj
Jaimojjj
22/01/2026 10:27

Ekologia i oszczędności po gnieznisku kupili elektryki ale żeby było w nich ciepło trzeba tankować ropę . Bareja wiecznie żywy