Przejdź do treści głównej



Ulica Wierzbiczany po przebudowie. Nowa infrastruktura i poprawa bezpieczeństwa

Przebudowa ul. Wierzbiczany została zakończona po ponad półtora roku od podpisania umowy z wykonawcą. Inwestycja objęła kompleksową modernizację odcinka drogi o długości 1,3 kilometra wraz z rozbudową infrastruktury towarzyszącej. Poza jezdnią powstały chodniki, ścieżki rowerowe, dwa ronda, podniesione skrzyżowania i nasadzenia zieleni. 

Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu przyznanemu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 17 mln 150 tys. zł, z czego 12 mln zł stanowiło wsparcie zewnętrzne, natomiast niespełna 5 mln zł pokryło Miasto przy otrzymanym wsparciu z Powiatu na poziomie 400 tys. złotych. Wykonawcą prac była firma IZBRUK z Ciążenia, która zgodnie z umową miała 24 miesiące na realizację przedsięwzięcia.

Modernizacja objęła odcinek drogi zarządzany przez Miasto – od ulicy Wschodniej do granicy Gniezna. Przed przebudową droga składała się jedynie z asfaltowej nawierzchni, w wielu miejscach uszkodzonej, a brak pozostałej infrastruktury był utrudnieniem zarówno dla kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów.

Zakres inwestycji objął odcinek o długości 1300 metrów. W jego ramach wykonano zarówno prace podziemne, jak i naziemne. Powstało 600 metrów kanalizacji sanitarnej wraz z niezbędną infrastrukturą odprowadzającą wodę z nawierzchni jezdni. Została ona doprowadzona do granicy miasta, co w przyszłości umożliwi rozbudowę sieci od strony gminy Gniezno. Na południowym fragmencie drogi wykonano również rów melioracyjny.

Przebudowana jezdnia zyskała nawierzchnię asfaltową, przy czym na wyniesionych odcinkach i skrzyżowaniach zastosowano betonową kostkę w czerwonym kolorze. Każdy pas ruchu ma szerokość 3 metrów. Na całej długości drogi powstały chodniki z kostki betonowej oraz ścieżki rowerowe o nawierzchni asfaltowej, miejscami połączone w ciągi pieszo-rowerowe. W wybranych lokalizacjach utworzono pasy zieleni i wykonano nowe nasadzenia.

W ramach inwestycji wybudowano dwa ronda – na skrzyżowaniach z ulicą Wschodnią i Małą oraz ulicami Pszeniczną i Dożynkową. Pierwsze z nich otrzymało już imię Ks. Ryszarda Balika, budowniczego miejscowego kościoła, a drugie – imię Stanisława Mikołajczyka, działacza ludowego. Na pozostałych skrzyżowaniach zastosowano wyniesione jezdnie, m.in. na ulicach Ornej, Rolnej, Mazowieckiej, Rubież i Kasztelańskiej. Wszystko to ma sprawić, że ruch na ulicy prowadzącej przez osiedle będzie spowolniony, a tym samym pojazdy będą poruszać się bezpieczniej. 

Uzupełnieniem infrastruktury są zatoki autobusowe, zjazdy do posesji oraz nowe oświetlenie uliczne wraz z doświetleniem przejść dla pieszych. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Jarosław
Jarosław
06/05/2026 11:09

Samochody już stoją na nowym chodniku i ścieżce rowerowej. Świetny remont, taki nie za mądry.

Jarek
Jarek
05/05/2026 15:56

Jazda ulicą Wierzbiczany to tragedia. Kto wymyślił 4 wyniesienia co 200 – 300 i? Tą ulicą nie da się płynnie jechać. Efekt jest taki, że 50% kierowców unika tego odcinka i przekierowuje się na ul. Roosevelta. Zwłaszcza, ze ul. Wierzbiczany ma po jednej i drugiej stronie szerokie chodniki i ścieżki rowerowe. Lepiej by było, gdyby te wyniesienia były np. na ul. Kasztelańskiej gdzie nie ma chodników. Logiki tu nie ma żadnej. Brawo władze miasta! Ale na ul. Rycerskiej są tylko 2 wyniesienia, ale wiadomo kto tam mieszka…