Rdestnica obrasta Jezioro Winiary. Miasto otrzymało środki na jej usunięcie i inne działania ekologiczne

Miasto Gniezno otrzymało ponad 134 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację dwóch projektów związanych z ochroną środowiska i adaptacją do zmian klimatu. Środki zostaną przeznaczone na poprawę jakości wody w Jeziorze Winiary oraz przygotowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu.
W ramach pierwszego przedsięwzięcia prowadzone będą działania na Jeziorze Winiary. Celem projektu jest poprawa jakości wody oraz ograniczenie ryzyka występowania sinic, co ma znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa kąpieliska, jak i ochrony lokalnego ekosystemu.
– W ramach projektu wykonanych zostanie: 8 zabiegów mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z inaktywacją fosforu, usunięcie biomasy rdestnicy kędzierzawej z około 10 ha jeziora. Dzięki temu zmniejszy się ilość azotu i fosforu w wodzie, co ograniczy zakwity i poprawi warunki życia organizmów wodnych – informuje Urząd Miejski w Gnieźnie. Wysokość dofinansowania na ten cel wynosi 104,9 tys. zł.
Drugim zadaniem będzie opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu. Dokument ma pomóc w przygotowaniu Gniezna na skutki zmian klimatycznych i określić kierunki działań adaptacyjnych miasta, a jednocześnie stanowić będzie „podkładkę” pod ewentualne dofinansowania na zadania inwestycyjne.
Plan obejmie m.in. analizę zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych, koncepcję zazieleniania miasta, rozwiązania dotyczące gospodarowania wodami opadowymi, a także harmonogram działań oraz system monitorowania efektów. Na przygotowanie dokumentu miasto otrzymało 30 tys. zł dofinansowania.
Jak poinformowano, umowa została już podpisana, a wizja lokalna dotycząca realizacji projektów została przeprowadzona. Wyłoniono już także firmę, która podejmie się zadania na Jeziorze Winiary – koszt całego zadania wyniesie prawie 175 tys. złotych.
#Tagi
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.




















Jak co roku ten sam problem
Perkozy już mają na niej gniazda ito dużo, więc pewnie zostaną przestraszone przy wycince nawet jeśli je ominą
Trzeba się leczyć.