|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

W pobliżu Gniezna będą poszukiwania ropy i gazu

Poszukiwania gazu
Badania prowadzone w 2014 roku na terenie Gniezna

Jeszcze w tym półroczu mieszkańcy części gminy Gniezno będą mogli zaobserwować obecność pojazdów badawczych oraz urządzeń, sprawdzających obecność złóż węglowodorów pod ziemią.

Zawiadomienia w tej sprawie kierowane są do sołectw w północno-wschodniej części gminy Gniezno. Nie są to pierwsze tego typu działania na terenie powiatu gnieźnieńskiego – podobne badania geofizyczne były już prowadzone w poprzednich latach w różnych częściach regionu, a nawet na terenie miasta. Geofizyka Toruń S.A., która obecnie jest realizatorem tych działań, informuje iż zostaną one wykonane metodą sejsmiczną.

– Badania geofizyczne polegać będą na rejestrowaniu mikrodrgań sejsmicznych, które generowane są mechanicznie przez zestaw pojazdów wibrosejsmicznych oraz częściowo w w miejscach w których użycie pojazdów wibrosejsmicznych będzie niemożliwe przy użyciu materiałów wybuchowych. Rejestrację wykonuje się przy użyciu specjalnej aparatury połączonej bezprzewodowo z rozmieszczonymi na powierzchni ziemi grupami odbiorników zbierającymi falę sejsmiczną – informuje Geofizyka Toruń.

Celem prac, które zaplanowane zostały od marca do lipca 2023 roku, jest rozpoznanie struktur geologicznych, związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Wszelkie wejścia na tereny prywatnych nieruchomości mają być uzgadniane z właścicielami (pracownicy Geofizyki będą się kontaktować), podobnie jak koszty poniesione z tytułu powstałych szkód w uprawach.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytelnik
23/01/2023 19:17

No, to może w gminie Gniezno będzie Kuwejt!

Krzyś
Krzyś
24/01/2023 09:33
Odpowiedź  czytelnik

Raczej kuweta.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.