|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Oznakowano groby powstańców styczniowych

Źródło: Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska

Pobocznym akcentem obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, było oznakowanie grobów weteranó, pochowanych na gnieźnieńskich cmentarzach.

W ostatnich dniach przed rocznicą przypadającą 22 stycznia, na większości grobów uczestników powstania styczniowego (na cmentarzu św. Piotra i św. Krzyża) pojawiły się tabliczki Instytutu Pamięci Narodowej. To inicjatywa Jakuba Wawrzyniaka, działacza Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska, dzięki któremu te miejsca spoczynku zostały wpisane do ewidencji grobów weteranów o Wolność i Niepodległość Polski i są teraz prawnie chronione.

– Chodzi tu o to, by ludzie wiedzieli, że te groby są dla nas ważne, że dbamy o historię, czcimy swoich powstańców mimo iż część powstań była dla nas nieudana, ale jest to dla nas ważne, by o niej przypominać i nie dochodziło do takich sytuacji, jak likwidacje grobów czy dewastacje – przekazał Jakub Wawrzyniak. 

Tabliczki pojawiły się na grobowcu Józefa Winnickiego oraz nagrobkach Michała Walkowskiego, Ignacego Ślebodzińskiego, Joanny Rawity-Gawrońskiej z domu Dębickiej. Podczas poniedziałkowej uroczystości zamocowano je także na grobie Stanisława Mikołajewskiego. Kolejna pojawi się również na grobie Jana Kubalskiego, a w weryfikacji znajduje się grób Józefa Jerzykiewicza. 

Kolejnym krokiem będą wnioski o wykonanie renowacji grobowca Józefa Winnickiego oraz nagrobku Stanisława Mikołajewskiego.

#Tagi

guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maron
Maron
25/01/2023 14:31

Brawo, Jakub Wawrzyniak!

Sławomir Łubiński
Sławomir Łubiński
25/01/2023 00:03

ks. Ignacy Goczkowski, Weteran 1863, pochówek 1922-02-11 Gniezno, Katedra, Kaplica Olszowskiego

Czesław
Czesław
24/01/2023 22:32

Komu zawdzęczamy odnowienie gróbu Ks. prof. dr. Witolda Gronkowskiego, powstańca wielkopolskiego (na ruinie grobowca umieszczono napis – powstaniec wiielkopolski) na cmentarzu Św, Piotra i Pawła, o co starałem się od wielu lat?

Sławomir Łubiński
Sławomir Łubiński
24/01/2023 15:08

Na cmentarzu św. Krzyża pochowani zostali także inni Weterani 1863 ale groby chyba się nie zachowały.
W 1936 pochowany został Stanisław Dymczyński.
W 1926 pochowany został Józef Wyrybkowski.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.