|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Porodówka w Gnieźnie na 9. miejscu w Wielkopolsce

Szpital Pomnik Chrztu Polski

W Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w 2022 roku przyjęto więcej porodów niż w roku poprzednim. Tym samym gnieźnieńska lecznica trafiła na listę 10. najczęściej wybieranych placówek medycznych.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zestawienie szpitali w województwie wielkopolskim, które były wśród najczęściej wybieranych przez rodzące kobiety w 2022 roku. W sumie ciągu tych dwunastu miesięcy odebrano 29 872 porody w całym tym obszarze, przy czym (co jest oczywistym) najwięcej odnotowały poznańskie lecznice – najwięcej Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – 5856. Jest to i tak mniejsza liczba od tej rok wcześniej, kiedy ta instytucja także zajęła pierwsze miejsce, ale z wynikiem 6834 porodów. W skali całego województwa porodów było również mniej o prawie 3200 w porównaniu do 2021 roku, kiedy to było ich 33 070.

W tym zestawieniu Funduszu w pierwszej dziesiątce znalazł się Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, który zajął 9. miejsce z liczbą 965 porodów. W 2021 roku było ich mniej – 849 a placówka zajęła wówczas 13. miejsce.

Gnieźnieńską lecznicę wyprzedziły inne porodówki z Ostrowa Wielkopolskiego (1720 w 2022 roku), Leszna (1533 w 2022 roku), Konina (1199 w 2022 roku) oraz Pleszewa (973 w 2022 roku), a z zestawienia w pierwszej dziesiątce wypadły szpitale w Pile i Wolsztynie. Co jest jednak ważne, większość tych miast znajduje się w znacznej odległości od Poznania, niż jest to w przypadku Gniezna, przez co można mówić o pewnej „konkurencyjności”. Mimo to NFZ zawarł w zestawieniu, że 87% pacjentek szpitali w stolicy województwa pochodzi z Poznania i powiatu poznańskiego. W przypadku Gniezna 83% rodzących jest z powiatu gnieźnieńskiego. Oznacza to, że niemal jedna piąta część pacjentek spoza jego obszaru wybiera właśnie Gniezno.

Dodatkowo na wzrost liczby porodów w Gnieźnie w pewnym stopniu może przekładać się poprawa warunków na oddziale ginekologiczno-położniczym, otwartym w połowie 2021 roku. 2022 rok był pierwszym, w którym on funkcjonował w pełni przez cały czas.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
salowa
salowa
27/01/2023 22:00

Nie ma co podskakiwać z radości! Ucieszylo by nas choćby trzecie miejsce, ale dziewiąte?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.