|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Pogratulowali Frani odważnej postawy

Kilka dni temu o jej zachowaniu usłyszał cały kraj, a dzisiaj otrzymała gratulacje i podziękowania za swoją postawę – Frania, która jest uczennicą Szkoły Podstawowej Rodzice-Dzieciom, powinna służyć za wzór swoim rówieśnikom.

Sytuacja miała miejsce w połowie lutego – ciocia opiekująca się 9-letnią Franią (podczas nieobecności jej mamy) nagle zasłabła. Dziewczynka nie straciła zimnej krwi i pobiegła do mieszkającej niedaleko babci, skąd wezwała pomoc dzwoniąc pod numer 112. Dyspozytor medyczny przeprowadził z nią wywiad medyczny oraz poinstruował ją, jak ma postępować – w tym czasie na miejsce skierowano karetkę. Ratownicy zabrali poszkodowaną do szpitala, ale już wówczas byli pod wrażeniem postawy dziewczynki.

– Mieliśmy w 1 i 2 klasie szkolenia, gdzie podawane były numery i tam było mówione, że najpierw trzeba podać adres gdzie jesteśmy, a potem co się stało – opowiada Frania, która nie ukrywa, jakie towarzyszyły jej wtedy emocje: – Trochę się bałam, a na początku myślałam, że ciocia robi sobie żart i sprawdza, jak zareaguję. Jak nie odpowiadała i nie budziła się, to zrozumiałam, że naprawdę zemdlała. Wtedy pobiegłam po babcię – wspomina. Seniorka jednak była tak roztrzęsiona, że to właśnie dziewczynka wykonała telefon.

W środę 1 marca uczniowie szkoły zebrali się w jednym miejscu, by wraz z nauczycielami i dyrekcją pogratulować dziewczynce odważnej postawy, służącej za wzór dla innych. – Dostaliśmy wezwanie do osoby nieprzytomnej. Udaliśmy się na miejsce zdarzenia, a po ocenie sytuacji i wykonaniu swoich czynności, które zazwyczaj wykonujemy na miejscu, moją uwagę zwróciło zachowanie tej dziewczynki, która w tej całej stresowej sytuacji wykazywała duże opanowanie – przyznał Damian Szturemski, ratownik medyczny, który pojawił się tamtego wieczoru na miejscu zdarzenia. 

W szkole Rodzice-Dzieciom wraz z Damianem Szturemskim pojawił się Rafał Lukstaedt, także ratownik. Razem przeprowadzili krótkie szkolenie oraz swoisty test na temat tego, jak należy zachowywać się podczas sytuacji zagrożenia życia. Jak się okazało, uczniowie tej podstawówki wykazali się dużą wiedzą w tym zakresie. Ratownicy wręczyli Frani przygotowane dla niej pamiątki.

Na spotkaniu pojawiła się także Aleksandra Kuś, wielkopolski wicekurator oświaty, która przyłączyła się do słów gratulacji i pochwaliła wiedzę uczniów szkoły na temat bezpieczeństwa. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.