|  Rafał Wichniewicz  |  24 komentarze

Mówili o problemie z bocznicą, ul. Roosevelta i promocją miasta

Przedstawiciele stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska wyrazili swoje poparcie dla mieszkańców z ul. Pocztowej, którzy zmagają się z problemem ciężkich transportów samochodowych. Przy okazji omówiono kilka problemów, które ich zdaniem dotykają gnieźnian lub promocji miasta.

Sprawa transportów z bocznicy kolejowej przy ul. Pocztowej wciąż leży na sercu mieszkańcom tej części miasta, którzy starają się o rozwiązanie tego problemu. Przypomnijmy iż nie chodzi o pociągi jadące przez stację czy istniejący skup złomu, ale odbywające się od blisko czterech lat przewozy 40-tonowych ciężarówek, ładowanych z wagonów stojących przy bocznicy.

– Uważamy, że ten protest jest jak najbardziej słuszny – w trosce o dobro mieszkańców, którzy są bezpośrednio narażeni na skutki dzialania tej bocznicy, jak i w trosce o dobro mieszkańców Gniezna, w szczególności śródmieścia, przez które przejeżdża codziennie dziesiątki 40-tonowych ciężarówek – przekazała Grażyna Kozanecka, przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska. Do tej pory pod protestem ws. działalności bocznicy podpisało się ponad 650 osób.

Działalność bocznicy do 2019 roku nie wzbudzała uwag, bo ruch towarowy był na niej niewielki – pojedyncze transporty węgla i od czasu do czasu kruszywa. Następnie wykonano jej generalny remont i od tej pory regularnie przyjeżdżają składy, które są przeładowywane na ciężarówki.

Przedstawiciele stowarzyszenia przyznają, że ich zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie przeładunku w rejon ul. Pod Trzema Mostami: – Od południowej strony ul. Pod Trzema Mostami znajduje się czynna bocznica kolejowa, która normalnie cały czas funkcjonuje. Znajduje się ona w okręgu przemysłowym miasta, więc jest to idealna lokalizacja na tego typu działania – stwierdził Patryk Frąckowiak. Działacze stowarzyszenia przyznają, że kolej w tym zakresie będzie działać na zwłokę.

Dalej stowarzyszenie odniosło się do kolejnych kwestii, związanych z funkcjonowaniem miasta – w tym ul. Roosevelta: – Życie pokazało wiele błędów i niepotrzebnych rozwiązań z wysepkami, które nie wnoszą niczego, poza utrudnianiem jazdy kierowcom, powstawaniem korków, a także narażaniem na niebezpieczeństwo rowerzystów. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się wysepki i kończy się droga rowerowa, a pas ruchu staje się wspólny dla roweru i samochodu, pierwszeństwo przejazdu mają rowerzyści, a kierowcy mają zwracać uwagę, żeby zapewnić bezpieczeństwo rowerzystom, ominąć wysepki i często też na pieszych, jeśli wysepki są połączone z wysepkami dla pieszych – mówił Adam Galus, dodając iż pasy dla rowerów powinno się było poprowadzić w sposób ciągły lub stworzyć ścieżki na pasie chodnika. Dowodem na to, że Urząd Miejski nie potrafi przemyśleć pewnych inwestycji, wskazano na przykład ul. Parkowej, która w miniony piątek została zalana po zapełnieniu się pobliskiego stawku wodami opadowymi.

Dostało się także promocji miasta w ostatnim czasie. – Rzadko się zdarza, by w polskiej kinematografii pojawiały się filmy, których akcja umiejscowiona byłaby w Gnieźnie. „Święty” to film o kradzieży relikwiarza, która rozegrała się w 1986 roku. W filmie wzięło udział wielu gnieźnian, przyjechali też ludzie z powiatu i Poznania, by tu zagrać jako statyści czy aktorzy. Czy ktokolwiek z wydziału promocji wpadł na pomysł, by zorganizować premierę lub to rozreklamować? To byłaby okazja do wyjścia poza granice naszego miasta – przyznał Jakub Wawrzyniak. Sama premiera ma mieć miejsce w kinach 24 marca br. O tym, że wkrótce Gniezno także „prześpi” rocznicę koronacji, także mówiono: – Prezydent do tej pory nie powołał komitetu honorowego, nie zaangażował żadnych podmiotów ze szczeblu województwa czy państwa. Na razie nie widać, by to wchodziło w orbitę naszego urzędu. Wybranie logo i wyprodukowanie gadżetów nie rozpoczynają jeszcze przygotowań do tych obchodów. My dzisiaj jeszcze nic nie wiemy, jak one mają wyglądać – jaki jest plan urzędu, pomysł na te uroczystości? – pytał.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
patriota
patriota
15/03/2023 20:55

Widzę, że prawica rośnie w siłę. Ta wspaniała trójka rycerzy Ziemi Gnieźnieńskiej to przyszli następcy swoich idoli w osobie Macierewicza, Suskiego, Sasina i Glapińskiego.
Patrząc na nich myślę, że godnie ich zastąpią i będą mieli takie sukcesy jak ich idole w walce z inflacją, rozwojem gospodarczym, umocnieniem złotego, ochroną finansów polskich rodzin oraz obronnością naszego państwa.

sasiadka
sasiadka
12/03/2023 17:35

Pozdrawiam serdecznie mojego sąsiada Adasia Galusa.
Adaś ja jeszcze Ciebie nie widziałam żebyś prowadził samochód, czy ty masz w ogóle prawo jazdy. Rodzina z Ciebie musi być dumna, że znasz się na utrudnieniach w jeździe samochodem jak nie kierujesz autem. Jestem pod wrażeniem.

Prince Polo
Prince Polo
14/03/2023 09:08
Odpowiedź  sasiadka

A ja jestem pod wrażeniem takich niemądrych sąsiadek, które zajmują się oceną intelektualną sąsiadów, a nie problemami omawianymi na konferencji prasowej. Pani sąsiadko! Wg pani logiki to onkolog powinien mieć raka, by go leczyć? To tak samo, jak sąsiadowi odbiera pani prawo do wypowiedzi o problemie komunikacyjnym twierdząc, że powinien milczeć, bo nie kieruje samochodem. Współczuć tylko temu Panu Adamowi takich sąsiadów!

Zbig
Zbig
14/03/2023 21:12
Odpowiedź  sasiadka

Z Panem Galusem widzę trochę jak z klerem. Nie mają kobiet a najwięcej mówią o małżeństwie. Co z tego że nie jeździ jak może mówić o drogownictwie. Może chociaż inżynier w tym zakresie. Jak to mówią wierzący niepraktykujący….

Antonio
Antonio
15/03/2023 11:41
Odpowiedź  Zbig

Mówił że jeździ rowerem. Widać, że niektórzy mają uszy do słuchania, a nie słyszą mają oczy do patrzenia, a nie widzą, no i mają głowy na karku, tylko nie wiem po co, bo nie myślą.

polonista
polonista
15/03/2023 12:37
Odpowiedź  Zbig

Panie Zbig, wiesz pan co, chciałem napisać, byś pan włączył myślenie, ale po co, skoro go nie masz? Wierzącego i nie praktykującego można porównać, do człowieka żyjącego a nie oddychającego! Podobnie brzmi deklaracja alkoholika, że jest abstynentem, tyle że niepraktykującym… Wierzący i niepraktykujący to taki sam absurd, jak kochający kogoś i jednocześnie nielubiący go, pragnący czegoś i unikający tego samego, czego pragnie. itd. Więc tyle samo jest wart pana komentarz

z Budowlanych
z Budowlanych
15/03/2023 21:02
Odpowiedź  Zbig

Cały czas się zastanawiam jakie Adam Galus ma doświadczenie zawodowe i wykształcenie.

gnieznianin
gnieznianin
17/03/2023 08:59
Odpowiedź  z Budowlanych

Nic prostszego, jak się Pana Galusa zapytać, skoro taka wiedza jest Panu z Budowlanych do życia tak bardzo potrzebna. Małe ma Pan wymagania, skoro zajmują Pana, panie z Budowlanych takie tylko plotki.

wilk
wilk
12/03/2023 14:33

Prezydent nie myśli o rocznicy koronacji,bo po co mu to ????On myśli tylko i wyłącznie o dostaniu się do Sejmu lub S.Już dawno to pisałem,że z niego taki samorządowiec jak z Eskimosa Murzyn!!Wszystko robił i robi,aby zadowolić centralę partyjną!!!!

Tiru riru
Tiru riru
12/03/2023 09:03

Galus, najpierw sprawdź przepisy dotyczące budowy infrastruktury drogowej, a potem zabieraj głos. Naprawdę można mówić kocopoły bez żadnej refleksji? Wysepki są problemem? Jak takie myślenie ma nawet opozycja, to nie widzę przyszłości dla tego miasta.

Antonio
Antonio
14/03/2023 08:57
Odpowiedź  Tiru riru

Nikt nie twierdzi, że cokolwiek jest niezgodne z przepisami. Pytanie, czy wysepki były niezbędne? Na pewno nie, więc nie broń urzędniczej koncepcji urzędasie.

Tiru riru
Tiru riru
14/03/2023 10:21
Odpowiedź  Antonio

Jak już brakuje argumentów, to wyciąga się ad presonam. Znasz mnie, że wiesz gdzie pracuję? Słabe to. Pudło.

Co do niezgodności z przepisami – niech szanowny pan Galus zaprezentuje wyliczenia. Potem porozmawiamy dalej.

Antonio
Antonio
15/03/2023 11:43
Odpowiedź  Tiru riru

No to konkretnie podaj, gdzie Galus mówił o niezgodności z przepisami… wtedy pogadamy

Tiru riru
Tiru riru
16/03/2023 23:22
Odpowiedź  Antonio

Myślę, że pan Galus nie potrzebuje adwokata. Skoro rzuca słowa na wiatr, niech przy tym udowodni, że ma rację.

Józef
Józef
11/03/2023 23:54

Ciekawe jak bardzo przeszkadza mieszkańcom ul Pocztowej ruch Samochodów.A co mają powiedzieć mieszkańcy ul.Poznańskiej / przy szpitalu/ gdzie obok ich domów przejeżdża od kilkadziesiąt lat ,dziennie około 400 tirów 24 tonowych w odległości 2 m od domów ? Kto naprawi ich domy ?Czy miasto też wyłoży kasę ?

mieszkanka
mieszkanka
12/03/2023 13:12
Odpowiedź  Józef

A czy wy zwracaliście się z tym problemem do kogokolwiek? Macie takie same prawa, jak ci z Pocztowej, więc o co wam nagle chodzi zazdrośnicy?

Artur
Artur
11/03/2023 20:22

A ja się wcale nie dziwię, że gnieźnieńskie władze nie dbają ani o mieszkańców, ani o ich bezpieczeństwo, ani o wiele podstawowych spraw ważnych dla gnieźnian. Bocznica w centrum miasta? Co do tej pory zrobił prezydent w tej sprawie? Rozmawiał z odpowiednimi władzami PKP? Rozmowy są zapewne trudne, ale nie niemożliwe. Także reszta poruszanych tematów jest istotna, ale z tą władzą nie ma już o czym rozmawiać. także o dworcu i lekceważeniu gnieźnieńskich pasażerów. Szkoda naszego miasta i straconych lat.

Realista
Realista
11/03/2023 18:02

Najlepiej wszystko w tym mieście pozamykać a ludzie niech szukają sobie pracy w Poznaniu a tu tylko podatki płacić i głosować na święte krowy!!!

bobhaus
bobhaus
11/03/2023 17:53

Komitet honorowy dla filmu ??Naprawdę??

Marcin
Marcin
12/03/2023 09:20
Odpowiedź  bobhaus

Czytaj ze zrozumieniem, bo chyba nie ogarniasz linijek.

Madi
Madi
11/03/2023 17:43

Widać, że wybory się zbliżają. Miejscowi politycy zaczynają wychodzić z ukrycia.

Jola
Jola
12/03/2023 13:14
Odpowiedź  Madi

Jacy? Pierwsze ich widzisz? Ogarnij się!

Wyborca
Wyborca
11/03/2023 15:51

O. Wybory się zbliżają to ziemia gnieźnieńska budzi się ze snu. Kilku spoconych na stanowiska panów którzy nie są specjalistami w sprawach których zabierają głos. Nikt w Gnieźnie się już na to nie nabierze.

Kierowca
Kierowca
12/03/2023 12:01
Odpowiedź  Wyborca

Jeśli tacy specjaliści będą nadal odpowiadać za inwestycje w mieście, to cienko to widzę.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.