|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Przeszli szlakiem przez 110 lat gnieźnieńskiego harcerstwa

W niedzielne popołudnie odbył się spacer z przewodnikiem, podczas którego była okazja do poznania historii i najciekawszych wątków z dziejów gnieźnieńskiego harcerstwa.

W marcu br. przypada 110. rocznica utworzenia pierwszej drużyny skautowej „Lech”. Trudno powiedzieć, czy w 1913 roku ktokolwiek z ówczesnych gnieźnian przypuszczał, że w ten sposób zacznie się pisać wyjątkowo bogaty rozdział w historii miasta, a właściwie księga wielu pokoleń jego mieszkańców. Tych, którzy włączali się w struktury harcerstwa i związali się z nim czasem tylko na chwilę, a niekiedy i na całe życie.

Właśnie w wyprawę po przeszło wieku historii można wybrać się było w niedzielne popołudnie. Przewodnikiem po najciekawszych lub najistotniejszych wątkach był Ryszard Polaszewski, nie tylko harcerz, ale i badacz dziejów gnieźnieńskiego hufca. Od kościoła św. Jerzego, z którym związane są jego początki, aż po siedziby drużyn, miejsca upamiętniające działalność czy konspiracyjne siedziby Szarych Szeregów przy ul. św. Wawrzyńca czy Bednarskim Rynku. Przed uczestnikami były odkrywane nieznane, nierzadko zapomniane wydarzenia, o których wielu dotąd nie miało wiedzy – także związane z powstaniem wielkopolskim czy II wojną światową.

Całość zakończyła się na Skwerze Orląt Lwowskich, gdzie stojący od 1986 roku pomnik świadczy o wartości etosu harcerza, których spora grupa oddała swoje swoje życie za ojczyznę.  

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.