|  MN  |  3 komentarze

Gmina Gniezno kontroluje przydomowe oczyszczalnie i szamba

zdjęcie nadesłane

Gmina Gniezno rozpoczęła kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i zbiorników bezodpływowych. Każdy mieszkaniec gminy, korzystający z wywozu nieczystości z tzw. szamba,  może  spodziewać się wizyty pracowników z Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Gniezno.

Podstawą takiego działania są zmiany przepisów, które weszły w życie w zeszłym roku, a które egzekwują od włodarzy samorządów nowe zadania. Kontrole prowadzone będą przez pracowników urzędu, z upoważnienia wójta. Podobne kontrole odbywać się będą we wszystkich gminach na terenie całego kraju.

Co jest sprawdzane? Przede wszystkim czy właściciel danej nieruchomości ma umowę z firmą, która świadczy usługi wywozu nieczystości. Mieszkańcy będą zobowiązani okazać dowody potwierdzające opłaty za wywóz nieczystości, tj. rachunki, faktury VAT, paragony lub inne dowody zapłaty. Usługi wywozu nieczystości ciekłych lub osadów z oczyszczalni mogą wykonywać firmy mające zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gniezno każdy właściciel nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy (szambo), zobowiązany jest do opróżniania go z częstotliwością odpowiadającą wielkości zużytej wody i pojemności zbiornika bezodpływowego. Nie może się to jednak odbywać rzadziej niż raz na dwa miesiące, w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ nieczystości ze zbiornika, mogący powodować zanieczyszczenia ziemi, wód powierzchniowych i podziemnych.

– Każdy właściciel, pozbywając się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiornikach bezodpływowych lub osadów z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków, zobowiązany jest przechowywać  dowody legalnego wywozu – przede wszystkim rachunki. Ponadto pamiętać należy, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba. Kontrole te mają na celu wyeliminowanie nielegalnego odprowadzania nieczystości np. do rowów, na pole czy do akwenów wodnych. Mamy nadzieję, że nasze działania ograniczą zanieczyszczania środowiska – mówi Wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka.

Dodatkowo przypominamy, że każdy właściciel nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnię ścieków, zobowiązany jest zgłosić do Urzędu Gminy Gniezno, fakt posiadania jednej z ww. instalacji. W przypadku poważnych naruszeń skontrolowany może podlegać karze grzywny.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CAROLINE
CAROLINE
14/03/2023 10:39

Super, proponuję tylko nie wchodzić bez pozwolenia na posesję-patrząc na dzisiejszy świat to jaka mam pewność że to napewno są urzędnicy z gminy? Przebierańców nam nie brakuje. Dodam, że posiadam szambo, mam regularne wywozy a tym samym rachunki, jednak posiadanie umowy z firmą wywożąca nieczystości to dla mnie absurd. Dzwonie i biorę tam gdzie jest poprostu taniej i chyba mam do tego prawo. Nie będę się wiązać z kimś po to by mieć papierek-umowę a później płacić Bóg wie ile, bo mnie na to nie stać… No chyba, że gmina chce mi dołożyć to bardzo proszę, nie widzę problemu.

Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
14/03/2023 09:29

Brawo. Czyli urzednicy gminy bez pomocy Straży Miejskiej są wstanie wszystko sami sprawdzać w imieniu Pani Wójt. I tak powinno być !! Kontrolę powinien przeprowadzać ktoś kto sie na tym zna !

Marek
Marek
14/03/2023 13:03
Odpowiedź  Marek ZYGMUNT

Sugerujesz, że urzędnicy znają się na szambach? Mają dostęp do danych odnośnie ilości zużytej wody żeby określić czy faktycznie wielkość szamba i częstotliwość wywozu są zbieżne? Nie wydaje mi się. Z punktu widzenia prawa nie muszę nikomu nic pokazywać. Chyba, że przyjdą z policją i nakazem. To ok.
Albo jest jakiś akt prawny, który zmusza mnie do udostępniania takich danych urzędnikom. Poproszę o odpowiednie zapisy.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.