|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Wyruszą na Ekstremalną Drogę Krzyżową

Na tydzień przed tegoroczną Wielkanocą, w okolicach Gniezna odbędą się Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Wędrujący będą mieli do pokonania od 40 do nawet 60 kilometrów.

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest inicjatywą, która od kilku lat odbywa się na terenie całego kraju. To nic innego jak Droga Krzyżowa, jednakże przebiega ona na dłuższej trasie, w ciemności i przy określonych zasadach zachowania – bez rozmów, za to w skupieniu.

EDK odbędzie się z inicjatywy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie i rozpocznie się 31 marca o godzinie 19:30 modlitwą przy krzyżu przed kościołem parafialnym w Strzyżewie Kościelnym. Trasa ma 42 km długości, a w większości są to drogi leśne, raczej słabo uczęszczane. W zależności od pogody może być błotnista. Droga kończy się w Gnieźnie.

  • Osobom idącym pierwszy raz przypomina się, że marsz nocą jest bardziej męczący niż w dzień i należy się do niego wcześniej przygotować psychicznie i fizycznie. Trasa wymaga dobrej orientacji w terenie. Przed wyjściem należy wyposażyć się w wydrukowaną mapę EDK i opis trasy. Koniecznie trzeba wziąć elementy odblaskowe, nieprzemakalne buty, kurtkę przeciwdeszczową, ciepłe ubranie, czapkę i rękawiczki. Polecane są stuptuty. Należy zabrać latarkę, dodatkowe baterie, naładowany telefon z aplikacją GPS i bank energii. W plecaku powinny się znaleźć środki opatrunkowe i bandaż elastyczny. Nie wolno zapomnieć o prowiancie i wodzie. Dobrze byłoby zabrać także czekoladę lub inne produkty wysokoenergetyczne.
  • Każdy pieszy poruszający się po drogach publicznych ma obowiązek nosić elementy odblaskowe. Trzeba zaopatrzyć się także w latarkę, która nie tylko zasygnalizuje obecność na drodze, ale także rozświetli trasę. Choć EDK ma charakter indywidualny, nie wolno zostawiać osób będących w potrzebie. Przed wyjściem z domu należy poinformować bliskie osoby o planach wyruszenia na EDK. Warto także zostawić im mapę z trasą, na wypadek gdyby niemożliwy był dalszy marsz i trzeba było prosić ich o podwiezienie.
  • Każda osoba bierze udział w EDK na własną odpowiedzialność. Sztab przygotowujący trasy nie gwarantuje jakiejkolwiek formy pomocy na trasie! Zapisy przez portal internetowy EDK – trasa: Gniezno – św. Maksymiliana
  • Do kościoła w Strzyżewie Kościelnym można przyjechać własnym samochodem. Istnieje możliwość pozostawienia samochodu na przykościelnym parkingu.
  • Przewiduje się ewentualność przejścia EDK w grupie uczestników – oczywiście z zachowaniem wszystkich (również milczenia) pozostałych reguł EDK. Wtedy też rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej odczytywana będą głośno przez jednego z uczestników.
  • Analizując trasę EDK warto zauważyć, że Stacja XII Drogi Krzyżowej jest usytuowana w pobliżu kościoła w Strzyżewie Kościelnym. W związku z tym istnieje sprzyjająca okoliczność wcześniejszego zakończenia EDK i powrotu do samochodu pozostawionego na przykościelnym parkingu. Wówczas szlak EDK wyniesie około 27 km.

Wcześniej EDK odbędzie się w rejonie gminy Witkowo. Tam to wyruszy ona 24 marca o godzinie 18 spod kościoła św. Mikołaja i zakończy się w tej samej miejscowości. Długość trasy – 41 km i prowadzi ona przez tereny leśne oraz wsie i miejscowości, m.in. Skorzęcin, Wiekowo, Powidz, Ruchocinek. Więcej informacji na stronie EDK Witkowo.

Ponadto na mapie EDK pojawiły się też dwie trasy z Gniezna w kierunku Poznania – jedna ma liczyć 52 km do Kicina, druga 62 km do poznańskiej katedry, które mają wyruszyć także 31 marca o godzinie 19. Na liście jednak brakuje szczegółowych informacji od organizatorów, ale można znaleźć informacje o przebiegu trasy.

#Tagi

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.