|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Rozmawiali o bezpieczeństwie użytkowników ruchu drogowego – przede wszystkim rowerzystów

W minioną środę odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Rowerowego Potencjału Gniezna. Tym razem do udziału zaproszono przedstawicieli służb mundurowych, którzy mają swoje „oko” na rowerzystów i sytuację na drogach w mieście.

To kolejne „rowerowe” spotkanie, które było okazją do skonfrontowania różnych przemyśleń na temat tego, jak wygląda sytuacja na drogach w Gnieźnie. To, że to właśnie miasto jest największym w powiecie skupiskiem zdarzeń z udziałem różnych użytkowników ruchu, nie ulega wątpliwości. Dlatego do udziału zaproszono przedstawicieli policyjnej drogówki oraz Straży Miejskiej, ale także pojawił się strażnik więzienny. Wszystko po to, by rozmawiać – bez emocji i ze zrozumieniem dla każdej ze stron.

W trakcie spotkania pojawiło się wiele wątków, w których poruszono sprawy związane z ruchem rowerowym na terenie miasta. Wszystkie negatywne sytuacje, jak można było zrozumieć, sprowadzają się do nieznajomości przepisów, czasem ich lekceważenia, a niekiedy i braku szacunku dla innych użytkowników, także w relacji rowerzysta – kierowca auta lub odwrotnie.

Podczas rozmów poruszano także kwestie infrastruktury i tego, jak przepisy odnoszą się do zachowania na drodze – ciągów pieszo-rowerowych, kontrapasów, kontraruchów itp. Problematyczne w tym zakresie okazywały się sprawy z ul. Orzeszkowej, Poznańską, 3 Maja czy Roosevelta. W przypadku tej ostatniej przedstawiciel policji przyznał, że od momentu, jak wprowadzono nowe rozwiązania na drodze – ruch się uspokoił i od tego czasu ilość zdarzeń na tym odcinku jest znacznie mniejsza. A takie właśnie były założenia tych zmian, ponieważ ul. Roosevelta należała do takich ulic, które od lat spędzały sen z powiek służbom. Tyle w tej sprawie – na pełen efekt przyjdzie poczekać jeszcze kilka miesięcy, ponieważ sezon rowerowy dopiero się zaczyna.

Zwrócono uwagę, że jeszcze dobrą dekadę temu o sprawach rowerzystów w mieście nie mówiło się w ogóle. Trend się zmienia, ale do takiego etapu, gdzie na Zachodzie wszyscy użytkownicy dróg zwracają uwagę na innych, zamiast oczekiwać jej tylko wobec siebie, jest jeszcze daleka droga.

Podczas spotkania omówiono także tematykę nadchodzącej rywalizacji o Rowerową Stolicę Polski oraz planowanych przedsięwzięć – rajdów, spotkań itp. Wszystkie można śledzić w grupie Gniezno na kole.

#Tagi

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
16/03/2023 16:30

Za ulicę Roosevelta wszyscy decyzyjni odpowiedzialni za jej zniszczenie i pseudo przebudowę do pierdla na 10 lat!! Taka jak jest teraz ulica to urąga PODSTAWOWYM ZASADOM BEZPIECZEŃSTWA !!! na pozostałych ulicach i chodnikach także,wszędzie dziury,PYTAM się KTO zarządza ulicami w mieście?? Drużyna bajzlu WON z Pierwszej Stolicy !!!!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.