|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Nie będzie zamknięcia Jeziora Powidzkiego

W związku z sytuacją, która wystąpiła na jednym z najpopularniejszych akwenów w regionie zdecydowano, że nie będzie zamknięcia dostępu do jeziora oraz plaż wokół niego.

W miniony wtorek pojawiły się wstępne wyniki badań, które potwierdziły, że do śmierci około dwustu ptaków zebranych przez służby z brzegu Jeziora Powidzkiego w ostatnich dniach, przyczyniła się ptasia grypa. W związku z tym pojawiło się ryzyko zamknięcia części akwenu wraz z plażami.

W środę 10 maja zebrał się powiatowy sztab kryzysowy powiatu słupeckiego, podczas którego poinformowano o sytuacji. Jak wskazano, nie będzie ograniczenia dostępu do wody i plaż Jeziora Powidzkiego. Także nie zaplanowano wybijania ptactwa hodowlanego w gospodarstwach domowych i fermach. Sytuacja jednak ma być cały czas monitorowana, a ewentualne kolejne martwe osobniki zbierane do utylizacji.

– W związku z pojawieniem się ptasiej grypy teren wokół jeziora zostanie oznaczony jako strefa objęta zakażeniem. Na tym terenie wszyscy będą musieli podjąć szczególne środki ostrożności (odkażanie rąk i obuwia), oraz hodujący drób będą musieli utrzymywać ptaki w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach, tak by ograniczyć ich kontakt z dzikimi ptakami – poinformowało starostwo w Słupcy.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.