|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Poznawali historie z ul. Farnej

Dzieje budynków, ludzi w nich mieszkających czy to, co jeszcze zachowało się we wspomnieniach różnych osób – historie z ul. Farnej ponownie przemówiły do zainteresowanych, którzy pojawili się na czwartkowym oprowadzaniu z Muzealnym Detektywem.

Muzeum Początków Państwa Polskiego, w ramach inicjatywy Interaktywne Muzeum Gniezna, ponownie zabrało mieszkańców w podróż po ul. Farnej. Krótkiej, ale bogatej w historie, często dotąd nieopisane i nieznane szerszemu gronu. Zajął się tym rzecz jasna Jarosław Mikołajczyk, znany jako Muzealny Detektyw, który te dzieje odkrywał i dalej odkrywa.

Do wspólnego opowiadania zaangażowali się w tym roku uczniowie I LO, którzy w strojach z epoki ubarwiali opowieści, płynące do uczestników w formie gwary. Były więc dzieje pułku Sułkowskiego, który w trakcie wojen napoleońskich wyruszył w 1806 roku z Gniezna do walk o Kołobrzeg. Były też dzieje sklepów i lokali, działających na tym fyrtlu, ale przede wszystkim usłyszane na podwórku jednej z kamienic dzieje rodu Karpińskich, opowieści o ratowaniu polskiego złota w okresie wojny. Całość dopowiada wystawa plenerowa, stojąca na rogu z ul. Warszawską, która będzie dostępna do końca maja.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.