|  MN  |  12 komentarzy

Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska: „Te 14 mln złotych to nie koniec!”

Kilka dni temu pojawił się w sieci krótki film, w którym Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska postawiła pytanie dotyczące wydatkowania przez spółkę komunalną Urbis tak ogromnej kwoty. Naturalnie samo umieszczenie w tle filmu milionów dolarów i euro miało na celu przyciągnięcie uwagi szerszej publiczności, co absolutnie nie zmienia faktu, że problem jest poważny i wymaga odważnych decyzji.

W czym rzecz? Otóż aby pozbyć się 27 tys. ton odpadów plastikowych z instalacji segregującej odpady komunalne w Lulkowie, Urbis musiał zapłacić firmom zewnętrznym aż 14 mln złotych (danych za 2022 rok jeszcze nie poznano). Trzeba jednak zaznaczyć, że analitycy przewidują kilkukrotny wzrost światowej produkcji tworzyw sztucznych do 2050 roku. Co za tym idzie – z każdym rokiem trzeba będzie płacić coraz więcej za pozbywanie się odpadów plastikowych, także z Lulkowa. Jest zrozumiałym, że Urbis nie płaci z własnej kasy, lecz są to pieniądze pochodzące od podatników.

– Co można zrobić z tak dużą ilością odpadów z tworzyw sztucznych? Okazuje się, że można je zamienić na wodór (paliwo przyszłości), ciepło i prąd. Wszystko dzieje się w obrębie gospodarki o obiegu zamknietym, bez emisji dwutlenku węgla – informuje stowarzyszenie. Poniższy film jest zapowiedzią konferencji poświęconej temu tematowi:

– Konferencja odbędzie się 19 września, a jej głównym prelegentem będzie przedstawiciel firmy, która proces zamiany odpadów z tworzyw sztucznych na wodór, ciepło i prąd realizuje w rzeczywistości. Szczegóły konferencji zostaną przedstawione już w sierpniu, a skierowana będzie ona do władz miasta, samorządowców, sąsiednich gmin oraz mieszkańców zainteresowanych powyższą tematyką. W dobie transformacji energetycznej i dbania o środowisko takie nowoczesne technologie mogą przyczynić się do realnego rozwoju miasta. Możemy tym samym pokazać, że o środowisko dbamy nie tylko segregując śmieci… – informują przedstawiciele Ziemi Gnieźnieńskiej.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gnieźnianin
Gnieźnianin
26/05/2023 20:29

Dwie sprawy.
Po pierwsze, czy stowarzyszenie które posiada ambicje polityczne, co prawda niezaspokojone i takie pozostaną na zawsze, powinno promować prywatnego przedsiębiorcę. Co innego naukowiec ale firma… Rodzi się pytanie…
Po drugie wszyscy będą chętni na innowacyjne rozwiązania. Ale co innowacyjne jest drogie. Bardzo drogie. Zatem jedyna możliwość to podnieść podatki Gnieznianom. To proponuje ziemia gnieźnieńska. O ile chcą podnieść podatki? Ile taka inwestycja będzie kosztować? Czy mają to policzone czy to tylko hucpa kilku niedojrzałych polityczkow.

gonzo
gonzo
27/05/2023 14:18
Odpowiedź  Gnieźnianin

Sorry, ale komentarz Gnieźnianina ( przez duże G!) jest całkiem niezrozumiały. Może Pan napisać jeszcze raz, o co Panu chodzi?

czytelnik
czytelnik
26/05/2023 16:22

Dziwię się temu Panu że gada takie bzdury.Jest Pan radnym to proszę się dowiedzieć dlaczego Gniezno nie posiada spalarni.Odpowiedz powinien Pan otrzymać od władz miasta tych obecnych i tych którzy odeszli

Aurela
Aurela
27/05/2023 14:33
Odpowiedź  czytelnik

Bzdury powiadasz pan? A gdzie tak bardzo popierane alternatywne źródła ciepła, które mogliśmy już mieć kilka lat temu? A co ma spalarnia i jaka spalarnia do szukania tych źródeł? Panu czytelnikowi ze złości miesza się w głowie.

Edward
Edward
27/05/2023 19:45
Odpowiedź  czytelnik

spalarnia musi obejmować obszar z 500.000 mieszkańców. Nawet z przyległymi powiatami nie ma spełnienia takiego warunku, dlatego spalarnia jest w Poznaniu. ten temat był już wałkowany zanim powstała instalacja w Lulkowie. Też wisiała na włosku z powodu małej liczby mieszkańców, dlatego włączono Wrześnię by mogła powstać

Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
26/05/2023 15:13

Dlaczego mieszkańcy Gniezna pisząc komentarze wstydzą się swoich prawdziwych imion i nazwisk? Czy Wam nie wstyd? Jeżeli uważacie, że to co piszecie jest prawda to sie pod tym stwierdzeniem podpisujcie. Jeżeli pod waszą wypowiedzią nie ma prawdziwego nazwiska i imienia tz, że to co piszecie jest wierutnym kłamstwem.

bobhaus
bobhaus
27/05/2023 14:33

Panie Marku Antoni Zygmuncie. nikt nie wstydzi się imion i nazwisk. Problemem jest małość , podłość i mściwość -/nie wszystkich ale jednak./ Ludzie się zwyczajnie obawiają o swe miejsca pracy ,kariery , stopnie itp. To są normalne ludzkie obawy.

bobhaus
bobhaus
26/05/2023 09:18

Znów czarodzieje w czasie kampanii wyborczej będą przedstawiać cudowne rozwiązania.

Gucio
Gucio
26/05/2023 12:58
Odpowiedź  bobhaus

Cudowne rozwiązania w postaci geotermii teraz realizuje Pana cudowny prezydent. Było szydzić? Na marginesie, wybory samorządowe dopiero za rok, kolega czasu liczyć nie umie

Stefan
Stefan
26/05/2023 14:17
Odpowiedź  Gucio

Na razie otwór próbny a który Miasto pozyskało 100 procent dofinansowania, który o niczym nie przesądza. Plany geotermii w Gnieźnie są od ponad 20 lat więc żadne odkrycie …

bobhaus
bobhaus
27/05/2023 08:40
Odpowiedź  Gucio

Kampania wyborcza do Parlamentu 2023 będzie wstępem do kampanii samorządowej 2024.Kiedyś facjatę swą kandyd na ,,prezydenta ,, musi pokazać.Jako że już publiczny udział w modłach nie chwyta tak bardzo wśród wyborców to pozostały uczone konferencje.Co do geotermii to kościelnemu właścicielowi gruntu jest obojętne kto mu zapłaci za wykup gruntu lub dzierżawę pod inwestycje finansowane przez budżet Państwa lub samorządu.Kasa dla ,,biednych,, musi przecież płynąć. Ot i co.

Henryk
Henryk
27/05/2023 19:51
Odpowiedź  bobhaus

Bobhausie, a cóż w tych omawianych sprawach jest czarodziejskiego? Jesteś fanem stagnacji i starych układów gnieźnieńskich i przez takich wyborców, jak ty, nasze miasto UMIERA!!!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.